DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin Meclis grubu toplantısında konuştu. Sözlerine Sivas’taki Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993'te katledilen 33 aydını anarak başladı. Hatimoğulları,"İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu halde o kapsamda değerlendirilmedi. Hiçbir firari sanığın yakalanması için doğru düzgün adım atılmadı. Burada tutuklanıp yargılananların birisi Cumhurbaşkanı tarafından diğeri de hasta olduğu gerekçesiyle serbest bırakıldı... Hakikatlerle yüzleşmek için Alevilerle yüzleşilmeli Meclis çatısı altında komisyon oluşturulmalıdır" dedi.

"Kayseri'de pogrom denemesi yapıldı"

Hatimoğulları, Kayseri'de bir kız çocuğunun istismar edilmesinin ardından başlayan olayları da şöyle değerlendirdi:

"Bugün bir kız çocuğuna yapılmış bir tecavüzü asla hiçbir vicdan kabul etmez. Kayseri valisi ve emniyet müdürü 'zaten bu çocuk Türkiyeli değil' diyor. Birinci vicdansızlık budur. Bu tecavüz olayında gündemi bahane ederek bir pogrom denemesi yapılmasını mültecilere dönük kaçırmaya gerekçe olarak gösterilmemelidir. Buradan yakılmış olan ateş özel olarak Afrin'de ÖSO'ya 'Kuvayi Miilliye ruhuyla örgürtlenen bir yapı' diyen bu iktidardır ama ÖSO güçleriyle ters düştüğü için Afrin'de Türk bayrağını nasıl aşağı çektiklerine hepiniz tanıklık ettiniz... Yıllardır çaba içindeler Esat'la görüşmek için, bu yeni bir tutum değil... Şam ile anlaşmanın sahici yolu Kürt sorununu barışcıl ve demokratik yöntemle çözmektir, Kamışlı ve Kobani'den geçer."

Yunan bakan: Biz de F-35'le bir gece ansızın Türkiye'ye gelebiliriz Yunan bakan: Biz de F-35'le bir gece ansızın Türkiye'ye gelebiliriz

"Ayşe Ateş mutlaka korunmalıdır"

Sinan Ateş davasına ilişkin de Hatimoğulları, "İşin azmettirici kesimleri ve siyasileri korumaya dönük ifade biçiminin geliştiğini görüyoruz. Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş mutlaka korunmalıdır" dedi.

"Meclis'teki kadınlar 9. Yargı Paketi'ne karşı çıkmalıdır"

9. Yargı Paketi'ne ilişkin de görüşlerini açıklayan Hatimoğulları, şunları kaydetti: "İstanbul Sözleşmesi'nden çıktılar bu yetmiyormuş gibi kadınları şiddete karşı koruyan 6284 sayılı kanunda değişiklik yapmak istiyorlar. Bununla yetinmiyorlar AYM'nin kararlarına rağmen kadınların kendi soyadını kullanmasını istemiyorlar. Bu da yetmiyor tedbir kararı uygulamasında ciddi değişiklikler yapmaya çalışıyorlar. Bu konuda Meclis'teki bütün kadınlar hangi partiden olduklarına bakmayarak 9. Yargı Paketi'ne karşı çıkmalıdır."

"İşçiye, emekliye zam yapın da görelim politikalarınızı"

Tülay Hatimoğulları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "muhalefet ekmeğe ve suya zam yaptı'' şeklindeki sözlerini de eleştirerek, "Yahu gerçekten siz şaka mısınız, gerçek misiniz, paralel evrende mi yaşıyorsunuz, siz normal misiniz, aklınız yerinizde mi? Vallahi burada pişkinliklerini çok gördük de bu pişkinliğin dozu durmuyor, gittikçe artıyor. Madem muhalefet, ekmeğe ve suya zam yaptı, siz işçiye, emekliye zam yapın da görelim sizin politikalarınızı" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: anka