Sivas Katliamı'nın 31. yıl dönümü için anma törenleri düzenlendi. CHP ve DEM Parti liderleri de anmada bir araya geldi.

2 Temmuz 1993'te Sivas'ın Madımak Oteli'nde cuma namazı sonrası Radikal İslamcı grupların çıkardıkları yangında 33 aydın ve sanatçının yakılarak katledilmesinin 31. yıl dönümü için anma törenleri düzenleniyor.

Katılımcılar Ethem Bey Parkı ve Mevlana Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı'na doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Suriye kabul etti: Özgür Özel, Şam'a gidiyor Suriye kabul etti: Özgür Özel, Şam'a gidiyor

Saat 10.00'da başlayan yürüyüşte çok sayıda sivil toplum kuruluşu katılırken CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan yürüyüşte yan yana görüntülendi.

'7 kişi hâlâ yargılanmadı'

Anmada konuşan CHP lideri Özgür Özel "Oysa bu insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur" diyerek davanın zaman aşımına uğraması hakkında açıklama yaptı:

"Burada bulunan kimse bugün için değil yarınlarda bir daha böyle insanlık suçları işlenmesin diye mücadele ediyorlar. Davanın 31 yıllık sürecini bütün kilometre taşlarıyla ifade etmek belki yarım saatimiz alır. Ama şunu unutmayalım ki bu davanın zaman aşımına uğratıldığını unutmayalım. Oysa bu insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu yüzden zaman aşımı olmaz. Biz hala insanlık için umudumuzu koruyoruz. İstinaftan kararı bozmasını talep ediyoruz. Burada 31 yıl önce 15 bin kişi vardı ancak sadece 150 kişi yakalandı ve çok azı ceza aldı. 7 Kişi hala yakalanamadı. Yüreğimiz burada hayatını kaybedenler için yanıyor."

Editör: Haber Merkezi