Kayseri'de iki gün önce bir çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu iddiasının yayılması üzerine Suriyelilere dönük saldırılar dün de hem Kayseri’de hem de farklı kentlere yayılarak devam etmişti.

Olayların en şiddetli yaşandığı Kayseri'de çok sayıda gözaltı oldu. İçişleri Ali Yerlikaya, eylemlerde 474 kişinin gözaltına alındığını, bunların 285'inin çeşitli suçlardan adli kaydı olduğunu bildirmişti.  

"Demokrasi ve hukuk içinde kalalım"

Turan, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Çanakkale Boğaz Komutanlığını ziyaret etti. Kayseri'deki olaylara da değinen Turan, sözlerine şöyle devam etti:

Tiyatro sanatçısı Şener Kökkaya yaşamını yitirdi Tiyatro sanatçısı Şener Kökkaya yaşamını yitirdi

"Kayseri'de başlayan ve birkaç ilde de devam eden müessif hadiseden bir sosyal kırılma üretmek için pervasızca saldırıp tahrik etmeye çalışanlara imkan verilmemesi gerekir. Göç meselesinden elbette ki birtakım rahatsızlıklarımız, farklı düşüncelerimiz, kaygılarımız, talep ve beklentilerimiz olabilir ama bunu ifade etmenin yolu, bu tahriklere kapılmadan, birtakım mahfillerin provokasyonlarına alet olmadan, demokrasi ve hukuk içinde kalabilmektir. Bu ülkenin çözülemeyecek ve gücü yetmeyecek meselesi yoktur. Yeter ki velveleciler ve provokatörleri aramıza almayalım."

Kaynak: aa