BTK tarafından 49 kez sansürlenen sendika.org en çok erişim engeline maruz kalan ve bu sansür uygulamasını en çok aşan internet sitesi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurdu.

İlk olarak 25 Temmuz 2015’te TİB tarafından erişime engellenen Sendika.Org, o günden bu yana 49 kez erişim engeline maruz kaldı. Anayasa’ya aykırı hileli maddelere dayanan erişim engeli uygulaması karşısında sitenin hukuki başvuruları da yanıtsız bırakıldı.

Sendika.org’da yer alan habere göre, iki yıllık süre zarfında TİB, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından devlet içi operasyonlar sonucu kapatılarak yerini BTK’ya bıraktı.

Daha önce 48 kez erişime engellenerek bu alandaki rekorun ilk sahibi olan DİHA da ajansın bir bütün olarak kapatılmasının ardından yayın hayatına son verdi.

49. erişim engeliyle birlikte en çok erişim engeline maruz kalan site olan Sendika.Org yayınını Sendika50.Org adresi üzerinden sürdürmeye başlarken, Guinnes Rekorlar Kitabı’na da başvurarak bu haksız ve hukuksuz uygulamanın dünya çapında kayda geçmesi için adım attı.