Çarşamba, Haziran 12, 2024

Murat Kurum hakkında şaka yapan komedyen AKM’den ‘kovuldu’

Komedyen Metin Zakoğlu’nun, AK Parti’nin İstanbul adayı Murat Kurum hakkındaki şakasının ardından Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) beş oyunu Kültür Bakanlığı tarafından iptal edildi.

Şubat ayından bu yana İstanbul’da bulunan AKM’de sahne alan Zakoğlu’nun 7 Mayıs’taki ‘Hayrola Kayrola’ isimli gösterisinin ardından beş oyunu Kültür Bakanlığı tarafından iptal edildi.

BirGün’den Işıl Çalışkan‘ın haberine göre Zakoğlu, gösterilerinin Murat Kurum’la ilgili yaptığı şaka nedeniyle yasaklandığını iddia etti:

“Şubat ayında Ferhan Şensoy’un ‘Hayrola Kayrola’ ve nisan ayında da Gogol’un ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ isimli oyunlarımı oynamak üzere AKM yönetimiyle bir sözleşme imzaladık. Ama son oyunda Murat Kurum’la ilgili yaptığım hiçbir hakaret içermeyen espri nedeniyle sansüre uğradım. Kurum’un Küçükçekmece’ye Anadolu Yakası’nda demesi üzerinden yaptığım şaka nedeniyle sorgusuz sualsiz bütün oyunlarım iptal edildi. İptal dilekçesinde bir uyarı gelmedi. Hakaret içeren hiçbir cümlem yok.”

‘AKM, AKP Kültür Merkezi değildir’

Bu ‘antidemokratik ve hukuksuz’ durumu asla kabul etmediğini belirten Zakoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Sanatçıların ağzı torba değildir, kimse büzemez. Ellerinde resmi kayıtlı belge olmadan son derece masum bir şakayla kimse sanatçıyı sanatçılara ait mekânlardan kovamaz. Bununla ilgili avukatlarım sözleşmenin feshiyle ilgili gerekli tüm birimlere başvurularını yapacağız. Atatürk Kültür Merkezi, AKP kültür merkezi değildir. Adını Atatürk’ten almış, sanatçıların seyirciyle buluştuğu kıymetli bir kültür merkezidir. Kimse sanatçıya bir sansür uygulayamaz. Hem beni hem seyircilerimi mağdur edecek şekilde AKM’den atmak hangi cüretle yapılabilen bir davranıştır?”

İptal edilen oyunlar şöyle:

  • 24 Mayıs: Bir Delinin Hatıra Defteri
  • 29 Mayıs: Hayrola Kayrola
  • 4-12-26 Haziran: Bir Delinin Hatıra Defter
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER