Perşembe, Mayıs 30, 2024

77’nci Cannes Film Festivali seçkisi açıklandı: 19 film ‘Altın Palmiye’ için yarışacak

Bu yıl 77’ncisi düzenlenecek Cannes Film Festivali’nin seçkisi açıklandı. Yorgos Lanthimos, Francis Ford Coppola ve David Cronenberg gibi usta sinemacıların yeni filmleri Altın Palmiye için yarışacak.

14-25 Mayıs tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenecek olan 77’nci Cannes Film Festivali’nin resmi seçkisi basın toplantısıyla açıklandı.

Jüri başkanlığını, son olarak ‘Barbie’ filmiyle adından söz ettiren yönetmen Greta Gerwig’in yürüteceği ‘ana yarışma’da Francis Ford Coppola, David Cronenberg, Paolo Sorrentino, Andrea Arnold, Sean Baker, Jacques Audiard gibi usta sinemacıların son filmleri yarışacak.

‘Belirli Bir Bakış’a Xavier Dolan, ‘Kuir Palmiye’ye Lukas Dhont, ‘Eleştirmenler Haftası’na Rodrigo Sorogoyen, belgesel yarışmasına ise Nicholas Philibert’in jüri başkanlığı yapacağı festivali, Quentin Dupieux’nun yeni filmi ‘The Second Act’ açacak.

Yarışacak filmler şöyle:

Altın Palmiye (ana yarışma)

  • Megalopolis – Francis Ford Coppola
  • Kinds of Kindness – Yorgos Lanthimos
  • The Shrouds – David Cronenberg
  • Bird – Andrea Arnold
  • The Apprentice – Ali Abbasi
  • Parthenope – Paolo Sorrentino
  • Anora – Sean Baker
  • Motel Destino – Karım Ainouz
  • The Ballad – Kirill Serebrennikov
  • The Substance – Coralie Fargeat
  • Grand Tour – Miguel Gomes
  • Oh Canada – Paul Schrader
  • Marcello Mio – Christophe Honore
  • Emilia Perez – Jacques Audiard
  • Caught by the Tides (Feng liu yi dai) – Jia Zhangke
  • Beating Hearts (L’amour ouf) – Gilles Lellouche
  • All We Imagine as Light – Payal Kapadia
  • Wild Diamond (Diamant brut) – Agathe Riedinger
  • The Girl with The Needle (Pegan man nålen) – Magnus Van Horn

Belirli Bir Bakış

  • The Shameless – Konstantin Bojanov
  • Norah – Tawfik Alzaidi
  • Black Dog – Guan Hu
  • On Becoming a Guinea Fowl – Rungano Nyoni
  • My Sunshine (Boku no ohisama) – Hiroshi Okuyama
  • L’Histoire de Souleymane – Boris Lojkine
  • The Damned (Les damnés) – Roberto Minervini
  • Santosh – Sandhya Suri
  • Viet And Nam – Truong Minh Quý
  • Armand – Halfdan Ullmann Tondel
  • Vingt Dieux ! – Louise Courvoisier
  • Le Royaume – Julien Colonna
  • Who Let the Dog Bite? (Le procès du chien) – Lætitia Dosch
  • September Says – Ariane Labed
  • The Village Next to Paradise – Mo Harawe

Yarışma Dışı

  • The Second Act (Le deuxième acte) – Quentin Dupieux
  • Furiosa: A Mad Max Saga – George Miller
  • Horizon: An American Saga – Kevin Costner
  • Rumours – Evan Johnson, Galen Johnson, Guy Maddin
  • She’s Got No Name – Chan Peter Ho-sun

Geceyarısı gösterimleri

  • I, the Executioner – Ryoo Seung-wan
  • Twilight of the Warrior Walled In – Cheang Pou-soi
  • The Balconettes (Les femmes au balcon) – Noémie Merlant
  • The Surfer – Lorcan Finnegan

Özel gösterimler

  • Apprendre – Claire Simon
  • The Invasion (L’invasion) – Sergei Loznitsa
  • La belle de Gaza – Yolande Zauberman
  • Ernest Cole: Lost and Found (Ernest Cole, Photographe) – Raoul Peck
  • Le fil – Daniel Auteuil

Cannes prömiyerleri

  • The Matching Bang (En fanfare) – Emmanuel Courcol
  • Everybody Loves Touda – Nabil Ayouch
  • It’s Not Me (C’est pas moi) – Leos Carax
  • Meeting with Pol Pot (Rendez-vous avec Pol Pot) – Rithy Pan
  • Miséricode – Alain Guiraudie
  • Le roman de Jim – Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER