Türkiye’den Almanya’ya yapılan sığınma başvurularında önceki yıllara göre önemli artış kaydedildi. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (Bamf) verilerine göre, bu yılın ocak-ekim döneminde 4 bin 437 kişi Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu.

Türkiye’den Almanya’ya yapılan iltica başvuruları geçen yıl bin 767, 2014 yılında ise bin 806 olarak kayıtlara geçmişti. Funke Medya Grubu’nun Bamf verilerine dayandırdığı habere göre, 15 Temmuz darbe girişiminden önce aylık ortalama 350 başvuru yapılırken, darbe girişiminden sonra iltica başvurularında önemli artış yaşandı.

Ağustos ayında 375’i bulan başvurular, Eylül’de 446, Ekim ayında ise 485’e ulaştı. Hristiyan Birlik Partileri’nin CDU/CSU Federal Parlamento Grubu İçişleri Sözcüsü Stephan Mayer, Türkiye’den iltica başvurularının daha da artacağı görüşünde. Mayer, “Gelişmeler böyle devam ederse, Türkiye’den Almanya’ya yapılan politik iltica başvurularının artacağını hesaplamalıyız” dedi. Hükümet karşıtlarına iltica hakkı verilmesinin Türkiye’deki problemi çözmeyeceğini de kaydeden Mayer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tam da bunu istediğini, muhaliflerin ülkeyi terk etmesini hedeflediğini savundu.