Pazar, Haziran 16, 2024

Belgeselci Koray Kesik yurtdışı çıkış yasağıyla serbest bırakıldı

Dört gündür gözaltında tutulan belgeselci Koray Kesik’e görüntü yönetmeni olduğu Bakur belgeseliyle bağlantılı olarak ‘örgüt üyeliği’ suçlaması yöneltildi. Kesik, yurtdışı çıkış yasağı tedbiri getirilerek serbest bırakıldı.

İçerisinde ‘Bakur’ belgeselinin de bulunduğu birçok filmde görüntü ve sanat yönetmeni olarak çalışan Kesik, 2 Mayıs’ta İzmir’de kaldığı eve yapılan baskınla gözaltına alınmıştı.

MLSA’nın aktardığına göre dosyasında kısıtlılık kararı bulunan Kesik, bugün emniyette sorguya alındı. Kesik’e Bakur filmiyle ilgili olarak ‘örgüt üyeliği’ suçu yöneltildi.

Dört saat süren sorgunun ardından Kesik, bugün öğleden sonra savcı karşısında ifade vermek üzere adliyeye sevk edilecek.

Kesik, çıkarıldığı İzmir Sulh Ceza Hakimliği’nce yurtdışı çıkış yasağı tedbiri getirilerek serbest bırakıldı.

2023 Aralık ayında gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’e  yönetmenliğini yaptıkları Bakur belgeselinde ‘terör örgütü propagandası’ yaptıkları  iddiasıyla iki yıl 13 ay hapis cezası verildi. Geçtiğimiz hafta ise bu karar istinaf talebini reddeden Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nce onandı.

Operasyonun geçmişi

2 Mayıs gecesi İzmir’de bir baskında gözaltına alınan Kesik’in dosyasına gizlilik kararı getirildi. 24 saatlik görüş yasağının dolmasının ardından MLSA Hukuk Birimi’nden Fatih Aydın’la görüşen Kesik gözaltında dört gün geçirdi.

Koray Kesik hakkında

Koray Kesik, 1971’de Giresun’da doğdu. Kesik kariyerine 1993 yılında VTR Araştırma Yapım Yönetim şirketinde asistan olarak çalışmaya başladı. 2008 yılına kadar çok sayıda belgesel, sözlü tarih, tanıtım filmi ve reklam filmlerinde asistanlık, kameramanlık ve görüntü yönetmenliği yaptı.

2008 yılından beri bağımsız olarak, farklı yönetmenlerle belgesel filmlerde görüntü yönetmenliği yapmaya devam ediyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER