PolitikYol Özel

Ali İlseven, şahsi sitesi ve sosyal medya hesaplarında kendisini Prof. Dr. olarak tanımlıyor. Kendi yayınladığı biyografisine göre İlseven'in görevleri şunlar: "Rusya Devlet Üniversitesinde Organik Kimya üzerine Görevinden 2013 yılında ayrılıp, Almanya Frued Üniversitesinde Müteveli Başkanlığı görevine devam etmekte olup, Kosova İliria Balkan Üniversitesi ve Yeni Pazar Üniversitesi Türkiye Genel Koordinatörlüğü görevlerini sürdürmektedir. Türkiye de sivil toplum kuruluşlarına eğitimler vermektedir." 

İlseven'in Instagram sayfasında kendisinin Eğitim Konfederasyonu başkanı olduğu belirtiliyor.

PolitikYol araştırdı: Üniversite ortada yok

PolitikYol'un incelemesine göre Yeni Pazar Üniversitesi'nde güncel bilgiler yer almıyor. Sitenin ana sayfasında İlseven'in bir sözü ve üniversiteye kayıt bölümü yer alıyor. Sayfada hangi akademisyenlerin çalıştığına, yönetim kadrosunun kimlerden oluştuğuna, daire başkanlarına, kısacası üniversitede çalışan hiç kimsenin bilgisi yer almıyor. Ayrıca, sitedeki akademik takvim de 2021-2022 eğitim-öğretim yılından kalma.

Üniversiteye ait bir telefon ve mail adresi paylaşılsa da üniversitenin fiziki olarak nerede olduğuna dair bir bilgi yer almıyor.

Ekran Görüntüsü (2275)

Ayrıca üniversitenin ismi Sırbistan'da faaliyet gösteren 'Novi Pazar University' ile benzerlik taşıyor ancak Yeni Pazar Üniversitesi'yle ilgili bir bilgi bu üniversitenin sitesinde yer almıyor. Bu da üniversitenin hayali olduğu izlenimini doğuruyor.

Yine PolitikYol'un incelemesine göre Almanya'da Sigmund Freud Üniversitesi isminde bir üniversite olsa da yönetici kadrosunda İlseven'e ulaşılmıyor, İlseven'in ismi herhangi bir yerde geçmiyor.

CHP'li vekillerden Boğaziçi Üniversitesi'nin kayyım rektörü Naci İnci hakkında suç duyurusu CHP'li vekillerden Boğaziçi Üniversitesi'nin kayyım rektörü Naci İnci hakkında suç duyurusu

Zaten İlseven, Freud Üniversitesi'nde görevli olduğunu belirtiyor ancak "Freud Üniversitesi" diye ayrıca bir üniversite bulunmuyor.

Eğitim Konfederasyonu'nun sitesinde de İlseven haricinde herhangi bir şahsın ismi geçmiyor.

Sahte diploma iddiası

İlseven hakkındaysa nitelikli dolandırıcılık, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, resmi belgede sahtecilik ve sağlık kanununa muhalefet suçlarından suç duyurusunda bulunuldu.

İddiaya göre İlseven, söz konusu üniversiteleri ve unvanlarını kullanarak para karşılığında insanlara diploma dağıtıyor ancak bu diplomalar sahte.

PolitikYol'un incelediği bir psikoloji diploması örneğinde İlseven'in Freud Üniversitesi rektörü olarak imzası bulunuyor. İlseven'in yanında 'R. Wollenschlager' isimli bir kişinin psikoloji fakültesi dekanı olarak imzası var ancak. Dekanın tam ismi bilinmezken PolitikYol'un yaptığı açık kaynak taramasında baş harfi 'R' olan aynı soyadlı bir kişiye (Ferdinand Wollenschläger) ulaşıldı ancak bu kişi hem hukuk alanında akademisyenlik yapıyor hem de Augsburg Üniversitesi'nde çalışıyor.

Whatsapp Image 2024 07 11 At 14.01.28

İngilizce yazılan diplomada yazım hataları da göze çarpıyor. 

'Sahte diploma verdiklerini tespit ettim'

İlseven hakkında suç duyurusunda bulunan yazar Adil Maviş, İlseven'le tanışmasını ve suç duyurusunda bulunma sürecini şu sözlerle anlattı: "Ali İlseven isimli şahısla bir süre önce ortak bir tanıdık aracılığıyla tanıştım. Ali İlseven benden, internet üzerinden eğitim verdiğini söylediği üniversiteye öğrenci kazandırmamı talep etti. Sistemi incelediğimde, açtıkları sahte internet siteleri üzerinden insanların paralarını, umutlarını alarak sahte diploma verdiklerini tespit ettim. Bu yasadışılığı görünce birlikte çalışamayacağımı söyledim. Bunun üzerine bana karşı sosyal medya ve bazı internet siteleri üzerinden saldırıya geçti. Ben de topladığım belgeleri avukatım aracılığıyla savcılığa teslim ederek vatandaşlık görevimi yaptım”

'Öğrenci başına 2000-4000 avro'

Adil Maviş'in avukatı Dilara Damla Öksüz, söz konusu iddiaları şöyle anlattı: 

*Dolandırıcılık ağı, internet üzerinden kurdukları sahte üniversite siteleri ile yürütülmektedir. Ali İlseven ve Damla İlseven, devlet kurumlarını ve üniversiteleri taklit eden internet siteleri kurarak, bu siteler üzerinden öğrencilere sahte diplomalar vermekte ve bu diplomaların Türkiye'de YÖK denkliği olduğu ve 168 ülkede geçerli olduğu algısını yaratmaktadır. Bu sahte siteler üzerinden, sahte eğitim programları ve diplomalar için öğrencilerden 2000-4000 avro arasında değişen ücretler talep edilmekte, ağına düşürdüğü vatandaşlardan elde ettiği haksız kazanç ile dolandırıcılık sistemini günden güne geliştirmektedir.

'Üniversitenin mektup adresi, posta kodu yok'

*Hayali üniversiteye kayıt olanların yanıldığı en önemli nokta; edu.tr uzantısı. Bir üniversite değilseniz  bu uzantıyı kullanamazsınız. Savcılığın YÖK ve ilgili domain şirketi ile yapacağı yazışma sonucu bu skandalın nasıl gerçekleştiği ortaya çıkacak. Türkiye’deki üniversiteler gibi ...edu.tr uzantılı https://yenipazar.edu.tr adresinden yayın yapan üniversitenin bir mektup adresi, posta kodu yok. İletişim bölümünde sadece e-posta adresi ve Kosova’ya ait bir telefon numarası var. 

'İlişkilerinin olmadığı belgelendi'

*Yeni Pazar Üniversitesi Türkiye üniversitesi ise hangi şehrimizdedir? Üniversite Kosova’da ise neden bir mektup adresi yok? Üniversitenin sitesinde neden akademik kadro yok? Mezun olanlara verilen diplomalarda Yeni Pazar Üniversitesi değil Novi Pazar University yazıyor. Sırbistan’daki Novi Pazar Üniversitesi ile yapılan yazışmada Yeni Pazar diye bir üniversite ile hiçbir ilişkilerinin olmadığı belgelendi.”

Editör: Haber Merkezi