Mücadele kaçkınlarından oluşan şebeke

Melih Aşık, bir şebekeden bahsetmiş facebook sayfasındaki bir yazısında, bir ülkenin muhalefet partisinin iç yaşantısını betimlemiş. İsmini belirtmediği bu parti de, ideoloji, parti programının bir önemi yoktur. İktidara gelmek gibi bir amacı olmadığı için. https://sol.org.tr/haber/melih-asik-baska-bir-ulkenin-muhalefet-partisini-yazdi-sebeke-13163

Sosyalist sola sızan, sızmaya çalışan bir şebeke var mıdır?

Vardır. Kanaat değil tespittir.

Solun içindeki şebeke de sosyalizmin bugünün meselesi olmadığını vaaz etti yıllardır. Çünkü çıkarları kapitalizmin devamlılığındadır. Çıkarlar her zaman yüksek mevkiler bol kazançlar olmasa da, bir şirketin müdürü olmak, bir fabrikada mühendislik o şebeke üyesini sistemle arasında kopmaz bir bağ oluşturabiliyor. Bu şebekenin içerisinde eskimiş kadrolarda vardır. Sosyalizmi hedefleyen partileri hayalcilikle suçlayıp kendi geçmiş hikâyelerini anlatarak kendi durumlarını meşrulaştırırlar. Kişileri suçlar örgütlü mücadele fikrine saldırırlar.

Tersinden bir yöntemleri de sosyalizme giden yolda araç olan partiyi içerde hedef tahtasına koyup eleştiri üretmek, örgütlü yapıyı yıpratma, hata bulmak bilinçsiz bir girişim değildir. En sonunda eleştirilerini birkaç kişiye indirgeyip oluşturdukları görüntü biz örgütsel işleyişe değil, bu kişilerin uygulamalarına karşıyız diyerek, içinde bulunduğu duruma kılıf giydirir. Ortak özellikleri görüntüde bile emek koymayan kişilere hataları göstermek için gayret etmeleridir. Kendilerince gördükleri hataları örgütlemekte ustadırlar.

Durumun kendisi kapitalizme kol kanat germektir.

Bu şebeke muhalefet partisindeki kadar büyük organize işlere bugün ihtiyaç duymasa da, küçük ölçekli müdahaleleri sosyalist siyasette de yerini alıyor. Niceliksel büyüklüğüne bakılmadan vekillik için bir adım da olabiliyor.

Belediye de meclis üyeliği de fena bir ekmek kapısı değil.

Belediye şirketinde formenlikte küçümsenecek bir konum değildir.

Bunlar için sosyalist bir dernekte, partide sivrilen bir isim olmak yeterlidir.

Bizde var mı böyle bir şebeke? Yok

Ama dünyanın başka ülkelerinde var diye duyuyoruz.

- Reklam -

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
36,661TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da