Cumartesi, Haziran 22, 2024

Kobani davası kararının ardından CHP’den ‘normalleşme’ eleştirisi

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Kobani davasında çıkan kararların AKP’nin siyasi intikamı olduğunu belirterek ‘normalleşme’yi eleştirdi: “Birileri AKP’den yumuşama ya da normalleşme beklerken onlar intikam planlarını devreye sokmuş.”

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 18’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı ‘Kobani Davası’nın 83’üncü celsesinde kararı açıkladı. 

72’si firari, 18’i tutuklu ve 18’i de tutuksuz olmak üzere 108 kişinin yargılandığı davada, tutuklu bulunan beş kişiye hapis cezalarıyla birlikte tahliye, 12 kişiye beraat kararı verildi. 13 kişinin tutukluluğunun devamına karar verildi.

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, kararlara X hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

‘Siyasette yumuşama’ sürecine ilişkin de eleştirilerde bulunan Kılıç, şunları kaydetti:

“Birileri AKP’den yumuşama ya da normalleşme beklerken onlar intikam planlarını devreye sokmuş. Kobani davasında çıkan kararlar AKP’nin siyasi intikamıdır. Demokrasimize, hukuka, birlik ve bütünlüğümüze darbedir. Vicdanlar bu kararı kabul etmez!”

CHP İstanbul Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın da kararı X hesabından yaptığı paylaşımla eleştirdi: “Kobani kumpas davası kararları, bir taraftan Türkiye’nin çağdaş hukuk devletinden ne denli uzaklaştığını diğer taraftan da AKP ve normalleşme sözcüklerinin birbirine mesafesini göstermesi bakımından tarihidir.”

‘Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytanlardan olmayacağız’

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, karara X hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi:
“Uzun süredir ülke gündeminde olan ve sonuna kadar siyasallaşmış Kobani Davası, olay tarihinden 10 yıl geçtikten sonra sonuca bağlandı. Siyasetin yargıyı sopa olarak kullanmasına karşı her zaman mücadele ettik, mücadele etmeye de devam edeceğiz. Normalleşme iklimine ve tam bağımsız yargı düzenine kavuşmamızın da Türkiye’de adalete inanan on milyonların ortak iradesiyle mümkün olduğunu biliyoruz. Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytanlardan olmayacağız.”
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER