Fazıl Say, ağaçların katline yol açan altın madenine karşı başlatılan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ kapsamında Kaz Dağları’nda konser verecek.

Kaz Dağları’nda Kanada menşeli Alamos Gold şirketinin altın madeni kurmak için binlerce ağacı katletmesine ve doğayı tahrip etmesine tepki sürüyor. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say da geçen hafta yaptığı açıklamada Kaz Dağları’na dünya ve Türkiye kamuoyunun dikkatini çekmek için konser vermeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Fazıl Say: Kaz Dağları’ndaki katliamın bitmesi için orman konseri vermeye hazırım

Say, 18 Ağustos Pazar sabah Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına ‘dur’ demek için ormanda konser vereceğini açıkladı. Say’ın açıklaması şöyleydi:

“18 Ağustos Pazar sabahı Kaz Dağları’ndaki korkunç doğa katliamına ‘dur’ demek için bir orman konseri planlıyoruz. Orman içindeki müsait mekanın tam yerini sizlere bir kaç gün içinde bildireceğiz. Piyano; bu sefer orman için geliyor Kaz Dağları’na.
Geçen yıl Truva için gelmiştim. Hatta bir de; bugün bestelediğim ‘Kaz Dağları Marşı’ bestesinin ilk seslendirilişi olacak o sabah. Bu ağaçlara, doğaya, yaşamaya ithaf bir marş. Dostlar; söz müziğin olsun. Konser doğa orman için, ama elbet insanlar da davetlidir. ‘Doğadaki en büyük erdem yaşatmaktır’ der düşünürler… Biz de ‘bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ olacağız bu durumda, güzel ülkemizin, binlerce yıllık tarihine ve doğasına elimizden geldiğince sahip çıkacağız. Sesimizle, müziğimizle… Çanakkaleliler ve tüm Türkiye ile beraber.”

Say, konser yerinin ve saatinin henüz belli olmadığını, detayları birkaç güne açıklayacağını da sözlerine ekledi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

18 Ağustos Pazar sabahı kazdağlarındaki korkunç doğa katliamına “dur” demek için bir orman konseri planlıyoruz. Orman içindeki müsait mekanın tam yerini sizlere bir kaç gün içinde bildireceğiz. Piyano; bu sefer orman için geliyor kazdağlarına. Geçen yıl Truva için gelmiştim. Hatta bir de; bugün bestelediğim “Kazdağları marşı” bestesinin ilk seslendirilişi olacak o sabah. Bu ağaçlara, doğaya, yaşamaya ithaf bir marş. Dostlar; Söz müziğin olsun.. . Konser doğa orman için, ama elbet insanlar da davetlidir))) “Doğadaki en büyük erdem yaşatmaktır” der düşünürler.. Biz de “bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” olacağız bu durumda, güzel ülkemizin, binlerce yıllık tarihine ve doğasına elimizden geldiğince sahip çıkacağız. Sesimizle, müziğimizle… Çanakkaleliler ve tüm Türkiye ile beraber. Detaylı bilgiler bir kaç güne.. #fazılsay teşekkürler Çanakkale #kazdağlarıhepimizin

Fazil Say (@fazilsay)’in paylaştığı bir gönderi ()