Cumartesi, Nisan 20, 2024

Arkadaşlarından Can Atalay’a doğum günü kutlaması

Arkadaşları, milletvekilliği düşürülen Gezi tutuklusu Can Atalay’ın doğum gününü kutladı.

Atalay’ın, aralarında avukat, gazeteci ve hak savunucusu arkadaşlarının da bulunduğu yakınları, İstanbul Maçka Parkı’nda çektikleri videoyla Marmara Cezaevi’nde tutulan Can Atalay’a “Sen bizim her koşulda vekilimiz, yoldaşımız, dostumuz, Can’ımızsın” diye seslendi.

Ne olmuştu?

Gezi Parkı direnişini ‘finanse ve organize etmek’le suçlananların yargılandığı davada 25 Nisan 2022’de Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası verilmişti.

Yargıtay, 28 Eylül 2023’te Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’nun cezalarını onamış, Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı’nın cezalarını bozmuştu.

Can Atalay, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde TİP’ten Hatay milletvekili olup seçilmiş fakat serbest bırakılmamıştı. Bunun üzerine Atalay’ın avukatları AYM’ye başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Parkı davası tutuklusu Atalay’la ilgili iki kez hak ihlali kararı vermişti. Mahkemeler kararı uygulamayarak sürece aykırı şekilde Yargıtay’a göndermiş, Yargıtay da ‘kararın hukuki değerinin olmadığını’ öne sürmüştü. Bu durum yargıda kriz yaratmıştı.

11 Ocak’taysa AK Parti ve MHP, Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi için harekete geçmiş, MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş toplanmıştı.

Atalay hakkında Yargıtay’ın vekillik düşürme kararı 30 Ocak’ta TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından okutulmuştuBöylelikle Atalay’ın vekilliği düşürülmüştü.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER