8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin kadınlar, kadın cinayetlerinin son bulması, eğitimden istihdama tüm alanlarda cinsiyet eşitliğinin sağlanması talebiyle meydanlara çıktı. Binlerce kadın hak gasplarına, şiddete, krize, savaşa karşı yürüyüş yaparak seslerini yükseltti.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar sokağa çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Adana gibi birçok ilde eylem yapan kadınlar halaylar çekti, türküler söyledi.

İSTANBUL

8 Mart Kadın Platformunun çağrısıyla Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde buluşan kadınlar “Krize ve şiddete karşı isyanda, tüm dünyada sokak tayız” diye haykırdı. Kadınların dövzileriyle katıldığı mitingte okunan ortak açıklamada, “Şiddeti körükleyenlere, kadın katillerini aklayanlara, kadın ve çocukların hayatları pahasına savaş çıkaranlara, bizi yoksulluğa ve işsizliğe mahkum eden krizi yaratanlara yanıtımız, dayanışmayla büyüttüğümüz mücadelemizdir! Eşit ve özgür bir yaşam için biz kadınlar isyandayız” denildi.

Polis İstanbul’da akşam saatlerinde Feminist Gece Yürüyüşüne, Sıraselviler caddesinde sloganlarla bekleyen kadınlara saldırdı.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne polis saldırısı

ANKARA

Ankara’da kadınlar “Emeğimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz, hayatımız ve barış için tüm dünyada ayaktayız” diyerek sokaklara çıktı. Kadın cinayetlerinde hayatını kaybeden kadınların fotoğraflarını taşıyan kadınlar, Gülistan Doku’yu, Nadira Kadirova’yı, Yeldana Kaharman’ı unutmadı.

İZMİR

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla Alsancak ÖSYM önünde bir araya gelen kadınlar, buradan Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezine yürüdü. Kadınlar, yürüyüşte renkli eldivenler takarak baskıya, şiddete, cinayetlere, sömürüye dikkat çekti.

ADANA

Adana’da kadınlar Adana Kadın Platformu’nun çağrısı ile Uğur Mumcu Meydanı’nda miting düzenledi. Mitingin gündeminde Suriye operasyonu vardı. Kadınlar, “Türkiye’de, Suriye’de, Libya’da savaş istemiyoruz. Savaşa hayır, barış hemen şimdi” dedi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında “Direnişi örgütlüyor, özgürlüğe yürüyoruz” sloganıyla düzenlenen mitinge katılım oldukça yoğundu. “Kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzler politiktir, hakikat ve adalet için direnişteyiz, doğanın ve kadının özgürlüğü için ekolojik yaşamı savunuyoruz, mücadele seninle başlar, direnişi örgütle” pankartlarının yer aldığı miting alanında kadınlar halaylar çekti.

ANTALYA

Antalya Kadın Platformu çağrısıyla Aydın Kanza Parkında toplanan kadınlar, Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Yüzlerce kadın “Krize, şiddete, savaşa hayır” diye haykırdı. Eğitim Sen kadın müzik topluluğu ve erbane topluluğu sahne aldı. Çeşitli dallarda mor zakkum ödülleri verildi.