Salı, Nisan 16, 2024

Türkiye Varlık Fonu şirketi, İsrail ordusuna hizmet veren şirkete bor madeni göndermiş!

Gazeteci Metin Cihan, Türkiye Varlık Fonu (TVF) şirketi Eti Maden İşletmeleri’nin İsrail ordusuna hizmet veren şirkete bor madeni gönderdiğini ortaya çıkardı.

İktidara yakın isimlerin İsrail’le ticaretine dair verileri ortaya çıkaran Cihan, Twitter paylaşımında Türkiye’nin İsrail’le ‘doğrudan ticaretinin belgesi’ olduğunu söylediği bir belge paylaştı.

Buna göre başında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olan TVF’ye ait Eti Maden İşletmeleri, İsrail ordusuna da hizmet veren kimyasal üreticisi şirketi Fertilizers & Chemicals Ltd.’ye 25 kilogramlık paketlerde, toplam 21 ton bor madeni gönderdi.

Cihan’ın aktardığına göre gemi 23 Mart’ta Bursa Gemlik Limanı’ndan ayrıldı ve 29 Mart’ta İsrail’in Aşdod limanına vardı. Kargo ise 31 Mart’ta teslim edildi.

Gazeteci paylaşımına Akkon Denizcilik Nakliyat ve Ticaret A.Ş.’nin faturasını da ekledi.

İsrail’le ticaret tam gaz devam

İktidar, geçtiğimiz kasımda Gazze’ye başlattığı saldırılar nedeniyle İsrail’e sert eleştiriler yöneltse de aynı durum ticarette geçerli değil.

Gazeteci Metin Cihan, deniz yoluyla İsrail’le ticaretin devam ettiğini hatta ihracatçıların arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan ve AK Parti’li Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım gibi isimlerin ve bazı AK Parti yöneticilerinin de olduğunu tespit etmişti.

Öte yandan Erdoğan da dahil olmak üzere AK Parti’lilerin mitinglerindeki protestolar gözaltıyla sonuçlanıyor.
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER