Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), TÜFE kapsamındaki maddelerin fiyatını 'kamuoyu yanlış yorumluyor ve bu da yanlış anlamalara yol açıyor' gerekçesiyle Nisan 2022’den sonra açıklamayı durdurmuştu.

TÜİK bu karartmayla yetinmeyip daha sonra tüm maddeler için ağırlık açıklamaya da son vermişti.

Ekonomim'den Alaattin Aktaş'ın 'İşte TÜİK’in devlet sırrı gibi sakladığı madde fiyatları' başlıklı yazısında TÜİK'in enflasyon sepetindeki verileri kendi hesaplamasına göre açıkladı. Aktaş, Nisan 2022'deki fiyatlara 26 aylık değişimi ekleyerek bu sonuçlara ulaştı.

Aktaş'ın hesaplamalarında TÜİK'e göre uzman doktor muayene ücreti 33 lira 69 kuruş, veteriner ücreti 681 lira çıkıyor. Hatta kiralar 6 bin lira bile değil...

Aktaş'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

*Şimdi sıkı durun! TÜİK’e göre haziran ayındaki uzman doktor muayene ücreti ne kadar biliyor musunuz; 33 lira 69 kuruş. Yanlış yazmadım; 33 lira 69 kuruş, hadi yuvarlayalım 34 lira. Muayene ücreti Nisan 2022’de 28 lira 22 kuruşmuş ve iki yılı aşkın sürede yüzde 19 artmış!

*Kedinizi, köpeğinizi veterinere götürdüğünüzde ödediğiniz ücret ise geçen ay itibarıyla 681 lira.

*TÜİK’in verisi işte böyle! Uzman doktor muayenesi 34 lira, veteriner ücreti 681 lira.

*TÜİK’in doktor ücretiyle ilgili gerekçesi şu: “Türkiye’de herkes özel muayenehaneye gitmiyormuş, devlet hastanesine giden de varmış, ortalama o yüzden düşük oluyormuş.”

Mehmet Şimşek'e göre enflasyonla mücadelede 'en zoru geride kaldı' Mehmet Şimşek'e göre enflasyonla mücadelede 'en zoru geride kaldı'

*Bu mantıktan hareket edersek, örneğin otomobil fiyatını da endekste 10-15 bin lira gibi dikkate almak gerekir. Çünkü halkın büyük çoğunluğu belediye otobüsüne biniyor!

Yurt ücreti 457 lira

*TÜİK, Haziran ayında yurt ücretini 457 lira olarak dikkate almış, evet 457 lira. Ve yurt ücretinde iki yılı aşkın sürede yalnızca yüzde 38 artış olmuş.

Kira 6 bin lira bile değil

*Çarpıcı bir örnek de ev kirası. Haziran ayı endeksinde kira 5 bin 845 lira olarak dikkate alınmış.

*Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler bir yana, artık kasabalarda bile herhalde 5-6 bin lira dolayında ev kalmadı. Peki TÜİK nasıl oluyor da kirayı bu düzeyde alabiliyor?

*Herhalde doktor muayene ücretindeki yaklaşım devreye giriyor ve “Ama kendi evinde oturan da var; kiracılar ve kendi evinde oturanlar birlikte düşünüldüğünde ortalama bu düzeye iniyor” deniliyordur. Kim bilir...

Editör: Haber Merkezi