Yöneticilerine yapılan maaş zamlarıyla gündeme gelen THY’nin işlettiği Anadolu Jet kapatılarak yerine A Jet kurulmuştu.

Sinan Ateş çeşmesi yaptıran eski MHP Disiplin Kurulu üyesine silahlı saldırı: MHP’li yönetici gözaltına alındı Sinan Ateş çeşmesi yaptıran eski MHP Disiplin Kurulu üyesine silahlı saldırı: MHP’li yönetici gözaltına alındı

A Jet hakkında ise art arda skandallar kamuoyuyla paylaşılıyor. Gazeteci Fatih Altaylı, ismini açıklamadığı bakanın eşi ve çocukları için bir profesörün biletinin iptal edildiğini ve A Jet’in uçağı bunlar için beklettiğini yazdı.  Altaylı, bu skandalı şöyle anlattı:

“Bodrum havalimanından Ankara’ya uçacak A Jet uçağı. Uçuşun başlamasına dakikalar var. Yolcular uçağa binmek üzere. Havalimanındaki A Jet yetkilisine bir telefon geliyor. ‘Bakan …… …… Bey’in eşi ve üç çocuğu havalimanında. Mutlaka uçmaları gerekiyor.’ Havalimanındaki A Jet personeli şaşırır. Biniş kartları verilmiş, kontuar kapanmıştır. Yapabilecekleri bir şey yok gibidir.

Yolcu indirildi

Birkaç dakika sonra telefon tekrar çalar. ‘Hanımefendi bekliyor, çabuk olun.’ Sonunda ilk sırada oturan öğretim görevlisi tıp profesörü bir beyefendi ve ailesinin biniş kartları kavga gürültü iptal edilir, yerlerine Bakan Bey’in eşi ve çocukları oturtulur. Büyük tartışma çıkar, hakaretler, dava tehditleri havalarda uçuşur ama Bakan eşi uçurulur.

Bakan Bey Batı ülkelerinde böyle bir şey görmüş müdür bilmiyorum ama olayı bana aktaran eski siyasetçi ‘Ben böyle bir şey hayatımda görmedim’ der.”

O bakan, Mehmet Şimşek mi?

Fatih Altaylı, burada isim açıklamasa da, ‘Bakan Bey Batı ülkelerinde böyle bir şey görmüş müdür bilmiyorum’ göndermesi yapıyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartı kullanımında yurt dışında böyle bir şey görmediğini anlatmıştı: “Yıllarca ben batıda yaşamış bir insanım. 10 yıl İngiltere’de yaşadım, Amerika’da ve bir sürü Avrupa ülkesinde. Yani dünyanın başka bir ülkesinde ben şu kredi kartına taksit meselesini bilmiyorum. Böyle bir şey yok yani.” 

PolitikYol'un ulaştığı kaynaklar, bakanın Mehmet Şimşek olduğunu doğruladı.

A Jet daha sonra sosyal medyadan yaptığı yazılı açıklamayla haberi yalanladı. Yazılanların 'gerçek dışı' olduğunu söyleyen A Jet'in paylaşımını Şimşek, şu sözlerle alıntıladı: "Gerçek olmayan ve yalanlanan bu haberle ailemin ima ve itham edilmesini şiddetle kınıyorum."

İkinci skandal: Domuz eti

Altaylı, yazısının devamında da uçaktaki yolculara domuz eti verildiğini yazdı. Altaylı, bir yolcunun sorusu üzerine domuz eti veridliğini şöyle anlattı:

“Budapeşte-Sabiha Gökçen seferini yapacak olan A Jet uçağı, uçağın teknik arıza vermesi üzerine kalkış yapamaz ve yolcular uçaktan indirilip terminalde bekleme salonuna alınırlar. Tamirat uzayıp bekleme 3 saate ulaşınca yolcular yiyecek bir şey verilmesini talep ederler.

Meydandaki A Jet ekibi iyi niyetle 30 kadarı vegan toplam 200 sandviç siparişi verir. Sandviçler gelir.

Herkes sandviçini alıp afiyetle yerken birinin aklına gelir ve sorar ‘Bunların içindeki et ne eti?’ Ve bomba… Sandviçlerin içindeki et jambondur amaDomuz jambon.’ 

Ortalık karışır. Mesele Nihat Hatipoğlu’luk hale gelir ‘Bilmeden domuz eti yemek günah mıdır, değil midir?’ tartışması başlar.”

Editör: Haber Merkezi