Borsa güne nasıl başladı? Borsa güne nasıl başladı?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı altı aylık enflasyon verilerine göre emekli maaşı zamları belli olmuştu ancak kök maaşı, en düşük emekli aylığı olan 10 bin liranın altında olan emekliler bu zamdan faydalanamadı.

Bu sorunun çözümü için AK Parti içinde çeşitli öneriler getirilse de öne çıkan formül en düşük emekli aylığının 12 bin liraya çıkarılması. Tüm emeklilere seyyanen 2 bin lira zam yapılması da gündemde.

Dün çıkan haberlerde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş'ın emekli maaşı zammı için bugün toplanacağı belirtilmişti.

Ekonomim'in edindiği kulis bilgisine göre emekli maaşına zamla ilgili çalıma ve görüş alışverişine dayalı toplantılar tamamlandı ve karar aşamasına gelindi.

Kulis bilgilerine göre bugün yapılacak toplantı çeşitli kanun değişiklikleri, kurumların diğer idari işleri gibi genel ülke yönetimine yönelik konuların ele alındığı benzer onlarca toplantıdan biri olacak yani emekli maaşı bu toplantının konusu olmayacak.

Cuma günü Türkiye'ye dönecek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın son kararı vermesi bekleniyor.

Emekli maaşları altı aylık enflasyon ve kök maaşa göre hesaplanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı haziran enflasyonuyla birlikte altı aylık enflasyon belli olmuştu. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 24,73, memur ve memur emeklileri toplu sözleşme ve enflasyon farkıyla birlikte yüzde 19,31 zam alacak.

Düzenlemelere göre en düşük emekli aylığı 10 bin lira. Kök maaşı bu tutarın altında olanlar da 10 bin lira alıyor ancak zamdan faydalanamıyor.

Editör: Haber Merkezi