Cuma, Nisan 19, 2024

TBMM’de Kürtçe’den sonra Lazca da sansürlendi

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, TBMM Genel Kurulu’nda “Annem ekrandan beni bekliyor” diyerek Lazca konuşmaya başlarken mikrofonu MHP’li başkanvekili Celal Adan tarafından kapatıldı. 

21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde TBMM Genel Kurulu’nda Kürtçe ve Lazca verilmek istenen mesajlar, TBMM’nin ‘bilinmeyen dil’ uygulamasına takıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi’nin Kürtçe ifadesinin ardından, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı da Lazca konuşurken sansüre uğradı.

CHP’nin Rize’den 46 yıl sonra çıkan ilk vekili Ocaklı konuşmasına “21 Aralık Dünya Anadil Günü ve ben de bu güne dair birez anlaşılabilir bir biçimde Türkçeyle, tabii başkanımın da izin verdiği kadar araya Lazcayı da karıştırarak anlatmaya çalışacağım, umarım fazla kısılmayız” sözleriyle başladı.

Gelen Kurul’u yöneten MHP’li başkanvekili Celal Adan ise araya girerek “Katma sen yine Türkçe devam et” uyarısı yaptı.

‘Bir demokrasi ayıbı yapmış olacaksınız’

Ocaklı ise ailesiyle hala Lazca konuştuğunu belirterek, kendisini ekran başında izleyen annesine mesajını Lazca okuyacağını söyledi:

“Yedi yaşında Türkçe öğrenmiş, yedi yaşına kadar Lazca konuşan bir vekil olarak karşınızdayım. Ailemle iletişim kurduğumda hala lazca konuşuyorum. Şimdi annem beni ekranlardan  ‘benim için Lazca birşey söyleyecek’ diye bekliyor. Ve ben annem için kurguladığım belki birkaç cümleyi söylemeye başladığımda kürsü dokunulmazlığı olan bu mikrofonu kapatmak suretiyle bir demokrasi ayıbı yapmış olacaksınız.”

Ocaklı, hazırladığı Türkçe ve Lazca yazıları göstererek şöyle devam etti: “Annem için söyleyeceklerimin Lazcası burada, Türkçesi de burada. Ben size çok basit okunabilir, görülebilir şekilde Türkçesini karşınıza koyuyorum. Şimdi bunu Lazca okumaya başlayacağım. Ve parlamentoda bu mikrofonumun kapanmasına sebep olacak.”

‘Tüm insanlığa mutluluk ve iyilik dilemiştim’

Ocaklı, “Anne vakit bitiyor beni dinle senin için sesleneceğim” deyip Lazca ilk kelimeyi söylediği anda mikrofonu kapatıldı. Ocaklı sözlerini mikrofonsuz tamamlamak zorunda kalırken, Meclis TV de o ana kadar yakın plan çekim yaparken sesin kesilmesiyle birlikte genel görüntüye geçti.

Ocaklı daha sonra X hesabından olaya tepki gösterdi:

“Ana diller yaşasın, kaybolmasın diye tüm dünyada ve Türkiye’de 21 Şubat Dünya Ana Dil Günü olarak kutlanıyor. Bu münasebetle bugün Meclis kürsüsünden yaptığım Lazca konuşma kesildi. Oysa Lazca tüm insanlığa mutluluk ve iyilik dilemiştim. Xela do kayobate skudit. Oxoşk’va do oropaşeni, gogixtit, gogağarit. Guri kayiten ortit, Skidas Lazuri nena. Skidas Kianaşi nana nenape.”

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER