PolitikYol Özel


Suriye Milli Ordusu ve TSK denetimindeki Azez’de, bir grup tarafından  sivil Türklere ve Türk bayrağına saldırılar düzenlendi. Dün gerçekleşen saldırılarda Türklere ait bazı araçlar tahrip edilirken, Türk bayrağına yönelik saldırılar tepki çekti. 

MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek

Saldırının başladığı anda Azez’de bulunan ve Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı İslami İlimler Fakültesi’nde mezuniyet töreni düzenleniyordu. Tören için fakülte dekanı, genel sekreter ve üniversitenin çok sayıdaki personeli bölgedeydi. 

Saldırının başladığı dakikalarda sınıra gelerek Türkiye’ye geçmek isteyen Türk personeli taşıyan araçlar saldırıya uğradı. Dekan ve beraberindekileri taşıyan araçlar sınırı geçmeyi başardı. 

İkinci araç olan siyah panelvanda bulunan personeller ise daha ağıe bir saldırıya maruz kaldı. Aracın şoförü darp edildi ve yaralandı. Saldırıya uğrayan personeller Azez’de mahsur kaldı. 

Saldırıda araçları kullanılamaz hale getirilen personeller, gerilimin artması üzerine önce fakülteye döndü. Fakültede güvenliğin sağlanamayacağı endişesi ile 12 kişilik sivil personel bir başka noktaya geçti. Bu sırada bölgeye ulaşan TSK’ya bağlı bir zırhlı araca alınan personel güvenli bir bölgede beklemeye başladı. 

Bu sırada içinde bulundukları zırhlı araç içinden çektikleri videoyu ve ses kaydını yakınlarına gönderen personller, yetkililer ile iletişime geçtiklerini belirtti. 

Akşam saatlerinde TSK’ya bağlı birliklerin bölgeye ulaşması ile koruma çemberi genişletilen personeller Türkiye’ye getirildi. 

Türkiye’ye dönen personelin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Bölgede bulunan başta sağlıkçılar olmak üzere diğer personellerin de tahliyesinin devam edeceği öğrenildi. 

Ne olmuştu?

Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu ile kontrol altına aldığı bölgede TIR'lar ve PTT halk tarafında taşlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşme sinyali vermesinin ardından Suriye’de Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi Azez'de birkaç gündür süren gerginlik yerini bugün protestolara bıraktı.

Türkiye'den Azez’e sebze ve meyve yüklü olduğu belirtilen TIR'lara Özgür Suriye Ordusu mensuplarının saldırdığı anlara ait görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Editör: Haber Merkezi