Altan Sancar


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki,sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevinden ayrıldı. Özhaseki'nin yerine, AK Parti İstanbul Milletvekili ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum getirildi. 

14 Mayıs seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili seçilen Kurum, 31 Mart yerel seçimlerinde ise Ak Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Başkan adayı olmuştu. CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu ike yarışan Kurum, seçimleri yüzde 10'luk bir fark ile kaybetmişti. Seçimlerin ardından bir süre kamuoyunun önüne çıkmayan Kurum, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararı ile Özhaseki'nin yerine atandı. 

PolitikYol'un AK Parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre, İBB adaylığı sürecinde olduğu gibi bakanlığa dönüşünde de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan etkili oldu. Sermaye çevrelerinin de bakanlığa dönmesi yönünde arzusu olduğu belirtilen Kurum için Emine Erdoğan'ın da devreye girmesi ile sürecin hızlandığı belirtildi. 

Bir süredir bakanlık görevine gelmeyi bekleyen Kurum'un ekibinin de atama kararını beklediği aktarıldı. AK Partili kaynaklar, Özhaseki'nin görevden ayrılması için ise "Sağlığı bakanlık yapmayı kaldıracak durumdaydı. Gitmesinin esas nedeni, Kurum'un getirilmek istenmesi" yorumunu yaptı. 

Başarır: Teklifin düzeltilmesi için uzlaşma istedik ancak uzlaşılacak gibi değil Başarır: Teklifin düzeltilmesi için uzlaşma istedik ancak uzlaşılacak gibi değil

Özhaseki'nin bakanlıktan ayrılmasını hızlandıran sürecin ise göreve geldikten sonra bakanlığın üst düzey görevlileri ile sık sık fikir ayrılığı yaşaması gösterildi. Öyle ki Özhaseki ile bazı yöneticiler arasında fikir ayrılıkları AK Parti içinde "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı içinde kavga var" yorumlarına yol açtığı iddia edildi. 

Editör: Haber Merkezi