Temmuz enflasyonunun açıklanmasıyla kesinleşen memur ve emeklilerin zamlı maaşları gelecek hafta hesaplarına yatmaya başlayacak.

Zamlı maaşı 10 bin TL'nin altında kalan emekliler için yeni düzenleme yapılması bekleniyor. Bu düzenlemeyle emekli maaşının en az 12 bin liraya yükseltilmesi bekleniyor. En düşük emekli maaşıyla ilgili düzenlemenin gerçekleşmesi için bir yasa gerekiyor. AK Parti yönetiminin yaptığı hazırlık çalışmasında son kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verecek.

Borsa güne nasıl başladı? Borsa güne nasıl başladı?

Halk TV’de canlı yayına katılan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden maaşların ne kadar olması gerektiğini değerlendirdi.

Seçimden önce hükümetin bol keseden dağıttığını hatırlatan Erdursun, şunları söyledi:

*Büyük ihtimalle bir düzenlemeye gidecekler. 12.000 - 12.500 TL aralığında bir rakam olacağını düşünüyorum. Ancak bu da yeni bir problem yaratacak.

*Daha yüksek primle çalışmış, daha yüksek prim günü olan kişi de 12.500 TL alıyor, 6.500 TL hak etmiş kişiye de siz 12.500 TL vereceksiniz.

*Her geçen artışla beraber en düşük aylık alanların sayısını artıracaksınız. Öyleyse yatırılan primlerin ne önemi var?

*Şu anda Türkiye'de iğneden ipliğe her şey gerçek değerini buldu. Emekli aylıkları hariç. İstediğiniz kadar oransal artış yapın hiçbir işe yaramaz.

*2008'de hesaplama sistemi değişmeseydi, TÜİK'in verilerini bile doğru kabul etsek bugün en düşük emekli aylığı 31.800 TL olacaktı. İki problemimiz var: Hesaplama sistemi ve TÜİK.

Editör: Haber Merkezi