Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyonu haziranda aylık bazda yüzde 1,64, yıllık bazda ise yüzde 71,6 açıklamıştı. Bağımsız akademisyen ve araştırmacılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise haziranda enflasyonun aylık yüzde 4,27, yıllık yüzde 113,08 olarak açıklamıştı.

Altı aylık enflasyon farkının belli olmasıyla birlikte en düşük emekli maaşı alanlar yüzde 24,73’lük zamdan yararlanamıyor.

Borsa güne nasıl başladı? Borsa güne nasıl başladı?

Ekonomim'den Besti Karalar'ın aktardığı kulis bilgisine göre kök maaş üzerinden yapılan zam oranının en düşük emekli maaşı alanların emekli maaşlarına yansımadığı gerekçesiyle AK Parti harekete geçti.

AK Parti'nin, yüksek enflasyona rağmen halen 10 bin lira düzeyinde tutulan en düşük emekli maaşının en az 12 bin liraya çıkartılması için çalışma başlattığı öne sürüldü.  

AK Parti kurmayları, en düşük emekli maaşını yükseltecek formülleri hafta içinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayına sunacak.

Erdoğan’ın da onay vermesi halinde çalışma Meclis gündemine taşınacak ve temmuz ayı içinde de Meclis’te kabul edilecek. AK Parti kurmayları ilgili bakanlıklardan en düşük emekli maaşıyla ilgili mali rapor da istedi.

Yapılacak artışın kaç emekliyi kapsayacağı ve maliyetinin ne olacağına ilişkin raporda Erdoğan’a sunulacak.

Söz konusu düzenleme Erdoğan’dan onay alırsa 2024 yılı içinde en düşük emekli maaşı alanlara ikinci kez 'iyileştirme' gelmiş olacak.

Editör: Haber Merkezi