Cumartesi, Haziran 15, 2024

Rıza Akpolat’tan ‘kentsel dönüşüm’ mesajı: Vatandaşın cebinden para çıkmayacak

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, kentsel dönüşümde yeni döneme başladıklarını belirterek “Balmumcu ve Dikilitaş dönüşümlerini vatandaşın cebinden para çıkmadan hızlıca hayata geçiriyoruz” dedi.

Beşiktaş Belediye Meclisi’nin haziran ayı toplantısının birinci oturumu Levent Hizmet Binası’nda yapıldı.

Akpolat oturumda, geçen dönem İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde Beşiktaş’ın onaylanmayan imar planlarının ayrıntılarını anlatarak yeni dönem projeleri hakkında bilgi verdi.

Akpolat, İBB’nin geçen dönem komisyonlarında Dikilitaş ve Balmumcu imar planlarının sadece vatandaşların tercihlerinden dolayı kurullardan geçmediğini ifade ederek şunları söyledi:

‘Vatandaşın cebinden para çıkmayacak’

  • Bugüne kadar bütün planlarımız, maalesef önceki dönem komisyonlarından geçmedi. Sudan ve ne olduğunu bilmediğimiz sebeplerle her seferinde yeni maddeler eklenerek, bu planlar bize hep geri gönderildi. Ülkemizin en büyük gündemlerinden biri deprem. Beklenen deprem olduğunda o plansız alanlarda kalan ya da planı onaylanmayan yerlerde yaşayan vatandaşlarımızın durumuyla ilgili bu kararları alanların sorumluluğunu sık sık hatırlatacağız.
  • Özellikle Balmumcu ve Dikilitaş bölgesindeki komşularımıza buradan ifade edelim; kent estetiğine uygun olmayan, vatandaşın yaşadığı kronik sorunları ortadan kaldırmayan, otopark sorununu çözmeyen bir imar planı değişikliği sorunu çözecek bir plan değişikliği değildir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisindeki çoğunlukla beraber Balmumcu ve Dikilitaş planlarında yeni bir değişiklik yapabilecek durumdayız artık. Balmumcu, Dikilitaş planları da bu kapsamda değerlendirilecektir. Vatandaşın cebinden para çıkmadan ortaya koyacak bir dönüşümü hızlıca hayata geçiriyoruz.
  • Ülkenin bir bölümü 6 Şubat depreminde yıkılmışken bu sorumlu arkadaşların hangi vicdanla ve hangi duyguyla uyuyabildiklerini çok merak ediyorum. Beş senedir İBB’nin meclis çoğunluğunu kullanarak planlarımızı geçirmeyenler oradaki güçlerini ve kamu gücünü kullanıp kurullara baskı yapanlar, kurullarda Beşiktaş’a ait kararların çıkmasını engelleyenler… Bunlar seçim döneminde çıkıp, kapı kapı gezip ‘Bakın burada spor salonu, kreş yok, bakın burada dönüşüm olmuyor’ diyerek insanların gözlerinin içine baka baka yalan söylediler. Bu problemlerin sebebi olduklarını söyleyemeyerek sadece sorunu söyleyerek oy istediler. Vatandaşlarımıza yalan yanlış bilgilendirmeye çalıştılar.

‘Tüm kamu kurumlarıyla işbirliği içerisinde olacağız’

Tüm kamu kurumlarıyla işbirliği içerisinde çalışacaklarını söyleyen Akpolat, şöyle devam etti:

  • Başta Kaymakamlığımız olmak üzere işbirliği içerisinde Beşiktaş’ın hayati konularını hızlıca çözeceğiz. Sonuç itibarıyla vatandaşımız Beşiktaş’ta bir karar vermiştir. Bugün Beşiktaş Belediye Meclisi’nin tamamı Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediye meclis üyelerinden oluşmaktadır. Bu aslında vatandaşımızın bu anlayışa karşı vermiş olduğu en önemli cevaptır. Dolayısıyla yeni sürecimiz başlamıştır. Günlük 3 milyon insanın ziyaret ettiği, eğitim aldığı, nefes aldığı, eğlenmeye geldiği, burada yaşayan insanların, ikamet eden insanların, burada 100 yıldır yaşayan insanların hakkını mutlaka korumak zorundayız. Bu kararlılıkta olduğumuzu yeni dönemin aslında bu kararlılıkla devam edeceğini ve bu alanların tamamının kamuya vatandaşa kullandırılacağını deprem ve imar konusunda kentsel dönüşüm konusunda çok daha ileri adımlar atacağımızı buradan duyurmak istiyorum.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER