Pazartesi, Nisan 15, 2024

Özel, Erdoğan’a hatırlattı: İsrail’deki zulmün bitmesini istiyorsan önce ticareti bitireceksin

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslendi: “Eğer İsrail’e bir şey söyleyeceksen, yandaşlarının ticaretini keserek söyleyeceksin. Bu Ramazan’da, mübarek günde İsrail’deki zulmün bitmesini istiyorsan, önce ticareti bitireceksin diye bir hatırlatmayla başlayalım.”

İstanbul’da Küçükçekmece Ayamama-Kaynarca Yağmur Suyu Tüneli ile Gürpınar Yağmur Suyu Tüneli kazı başlama törenine katılan Özel, ‘Ramazan’ın güzel ahlakının, güzel dilinin siyasete de sirayet etmesini’ beklediğini söyledi.

Parti olarak bu konudaki özenli tutumunu sürdüreceklerini kaydeden Özel, iktidar ve ortaklarına da seslendi: “Birileri hakaret ediyor, iftira ediyorlar. Seçmene şantaj yapıyorlar. Vatandaşa, vatandaşın tercihleri üzerinden hakaret ediyorlar. Biz, bu kavgaların dışında duruyoruz. Kavga yapacaksak; emeklinin, emekçinin, esnafın, çiftçinin talepleri üzerinden bir kavga yapıyoruz ve temiz bir dil kullanmaya çalışıyoruz. Buradan iktidar partisinin ve ittifak ortaklarının liderlerinin de Ramazanlarını kutluyorum. Ve artık Türkiye’ye yakışmayan, hiçbirimize yakışmayan bu dili terk etmeye davet ediyorum onları. Korkuyu örgütlemek, öfkeyi örgütlemek keskin bir bıçaktır. Döner dolaşır, kendini vurur, kimseye faydası olmayan bir dildir. Biz özenli dilimizi sürdüreceğiz.”

‘Daha dün Türkiye’den İsrail’e gübte taşıyan gemiler ayrıldı’

Erdoğan’ı desteklemiş ve onunla yol yürümüş insanların hayal kırıklığı yaşadığını söyleyen Özel, şöyle devam etti:

“Diyorlar ki ‘İsrail’le ticaret ihanettir.’ Siz bir yandan Filistin’de yaşananlara gözyaşı dökeceksiniz, bir yandan yakınlarınızın, arkadaşlarınızın, yakın çevrenizin, siyaset arkadaşlarınızın, destekçilerinizin gemileri, İsrail ile Türkiye limanları arasında mekik dokuyacak. Afrika ülkeleri kara sularını İsrail ticaretine kapatmışken, Çin’den gelen gemiler, 20 günde alacakları yolu, bazı ülkelerin tepkisi yüzünden 40 günde almak zorunda kalıyorken, Filistin’i dilinden düşürmeyenlerin, İsrail’le yapılan ticaretini misliyle arttırmasını…

Daha dün akşam saatlerinde Türkiye’den çimento taşıyan gemiler ayrıldı. Gübre taşıyan gemiler ayrıldı. Ki gübre dediğinizin, aslında patlayıcı yapımında da kullanılabilen bir madde olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerekiyor. İğneden ipliğe kargo gemileri ayrıldı. Ve bir yandan da Filistin’de zulüm sürüyor. Biz de buradan Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz: Eğer İsrail’e bir şey söyleyeceksen, yandaşlarının ticaretini keserek söyleyeceksin. Bu Ramazan’da, mübarek günde İsrail’deki zulmün bitmesini istiyorsan, önce ticareti bitireceksin diye bir hatırlatmayla başlayalım.”

‘Takımın kaptanı İmamoğlu’nu yürekten kutluyorum’

Özel, pandemi döneminde sokağa çıkma yasağını fırsata dönüştüren İSKİ’nin İstanbul’daki çalışmalarına da dikkat çekti:

“İstanbul’a son 30 yılın en büyük yağmuru yağdı, diyorlar. Eskiden, senenin en büyük yağmurunda Kız Kulesi’nden Üsküdar’daki apartmanlar arasında deniz olurdu. Şimdi bakıyorsunuz şıkır şıkır bir meydan. Yağmur, Üsküdar Meydanı’nı denize çevirmiyor. Yağmur, Üsküdar’ı güzelleştiriyor. Bir bakıyorsunuz viyadüklerde eskiden arabalar yüzüyordu. Can pazarı oluyordu.  Böyle bir şey yaşanmıyor. Bir yandan bakıyorsunuz İstanbul’da artık bu tip işler sona gelmeye başladı ve o felaket görüntüleri görünmüyor.  Buna kim katkı sağladıysa; metroda, yağmur suyu kanallarında, otobüslerde, tramvaylarda, çöp toplama araçlarının üzerinde kim çalışıyorsa, hepsinin emeğine ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve bu takımın kaptanı Ekrem İmamoğlu’nu yürekten kutluyorum” 

‘O kuyruğun utancı 22 yıllık iktidarındır’

İmamoğlu ve rakibi Kurum arasındaki Kent Lokantaları polemiğine de değinen Özel, şunları söyledi:

“Başkan, birazcık da öfkelenmiş haklı olarak. Bu Kent Lokantalarının önündeki kuyruğa laf etmek var ya… O kuyrukta bir onur, bir gurur, bir de utanç var. Emin olun o kuyruğun utancı, bu yoksulluğu yok etmeyen 22 yıllık iktidarınındır. Orada yemeğini yiyen, karnını doyuranların onuru da gururu da sana ve ekibinedir Başkanım.

Biz, yoksulluğu yok etmeye geleceğiz. Ama bugüne kadar yoksulluğu yok etmeyip, yoksulluğu yönetenlere inat, o yoksulluk üzerinden siyaset yapmayanlara inat, sağ elin verdiğini sol ele göstermeden verilen emeğin, İstanbul sokaklarında nasıl bir karşılık bulduğunu görüyoruz. O yüzden de 31 Mart seçimleri için birileri endişeli, birileri korkuyor. Birisi sinirli, bir tanesi mahcup; ne diyeceğini şaşırmış gaf üstüne, gaf yapıyor. Ama biz, rahatız. Çünkü biliyoruz ki, bu insanlar, kader kıymet bilen, yapılan işi gören ve emeği teslim eden insanlardır.”

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER