Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Refah Sınır Kapısı yaralılar ve yabancılar için açıldı

Katar’ın arabuluculuğunda ve ABD’nin koordinasyonunda Mısır, İsrail ve Hamas arasında varılan anlaşma kapsamında, yabancı pasaport sahiplerinin ve durumu ciddi olan bazı yaralıların abluka altındaki Gazze’den tahliyesi için sınır kapısı açıldı. Onlarca kişinin Gazze’den Mısır’a geçmek için sınır kapısına giriş yaptı.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki ağır yaralı Filistinlilerin tedavi edilmek üzere Mısır’a nakledileceğini bildirerek ambulansların Refah Sınır Kapısı’nın açılmasıyla yaralıları nakletmek üzere Mısır’dan Gazze’ye girdiğini bildirdi. Refah Sınır Kapısı’nın insanların ve araçların geçişine açılmasının ardından kapının Gazze tarafında sınırı geçmek için bekleyen kalabalıkların olduğu görüldü.

MISIR SAHRA HASTANESİ OLUŞTURDU, AMBULANSLAR GÖNDERİLDİ

Bugün sabah saatlerinde Reuters’a konuşan bir kaynak, söz konusu anlaşma ile birlikte Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’ndan yabancı pasaport sahipleri ile bazı ağır yaralıların Gazze’den çıkışına izin verileceğini söylemişti. Kapının tahliye için ne kadar süreyle açık kalacağı ise açıklanmamıştı. Kaynağın paylaştığı bilgilere göre, varılan bu anlaşma, Gazze’de tutulan rehinelerin durumu gibi çatışmalarla ilgili yürütülen diğer müzakere ve görüşmelerle bağlantılı değildi. Tıbbi kaynaklar da Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Şeyh Zuweid’de bir sahra hastanesi hazırladığını bildirmiş, 10 ambulans bu kapsamda Refah Sınır Kapısı’na gönderilmişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER