Pazar, Nisan 21, 2024

Kürtçe tiyatroya yasak AK Parti’de kriz çıkardı

ALTAN SANCAR

İstanbul’da sahnelenmesine kısa bir süre kala kaymakamlık kararı ile yasaklanan Kürtçe tiyatro oyununun AK Parti’de krize neden olduğu ortaya çıktı. Yerel seçim öncesi Kürt seçmeni kaybetmekten endişe eden AK Parti kampanya ekibinin sürece müdahale ettiği öğrenildi.

Deniz Özer ve Bahoz Özsunar tarafından sahnelenen ‘Qral û Travis’ adlı Kürtçe tiyatro oyunu Şişli’de Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşmasına bir saat kala kaymakamlıkça yasaklanmıştı. Yasak kararının ardından yapılan protestoya da polis izin vermemişti.

Yaklaşan yerel seçimlerde gözlerin çevrildiği İstanbul’da Kürt seçmenin oylarını almak isteyen AK Parti’de bu yasak kararının kampanya ekibi tarafından ‘zarar verecek’ denilerek eleştirildiği öğrenildi.

PolitikYol’un AK Parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre, kampanya ekibi yasak kararı sonrası partinin yöneticileri ile arka arkaya görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmede kampanya ekibi parti yöneticilerine “Karar ile muhafazakâr Kürt seçmeni İmamoğlu’na ittiler” diyerek durumun zarar verdiğini söyledi.

AK Parti’nin İstanbul adayı Murat Kurum’un Diyarbakırlılar gecesinde Kürtçe konuşmasına Kürtçe oyunun yasaklanması üzerinden gelen tepkiler de AK Parti yönetiminin harekete geçmesine neden oldu. Seçimlerde Kürt seçmenin kritik önemde olduğunu söyleyen partililer, bu sebeple doğrudan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya düzeyinde sürece müdahale edildiğini söyledi.

‘Qral û Travis’ daha önce de yasaklanmış, ancak AK Parti içinden o dönemde bu karara tepki verilmemişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER