Pazartesi, Nisan 15, 2024

Kürtçe tiyatro oyunu ‘Kral ve Travis’ İstanbul’da da yasaklandı

Deniz Özer ve Bahoz Özsunar’ın sahneye koyduğu ‘Qral û Travîs’ (Kral ve Travis) oyunu Gaziantep ve Ağrı’nın ardından İstanbul’da da engellendi. 
 

Şano Ar tarafından Kürtçeye çevrilen oyunun dün akşam Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde sahnelenmesi bekleniyordu.

Ancak 24 Aralık 2023’te oynanan oyun bu kez Şişli Kaymakamlığı tarafından gerekçesiz yasaklandı.

Akşam 20.00’de sahneleyecekleri oyuna hazırlanan tiyatro ekibine, saat 17.15’te yazılı bir genelgeyle oyunun oynanmayacağı iletildi. Bilet satışlarının yapıldığı oyunun engellenmesine ilişkin ise herhangi bir gerekçe belirtilmedi.

Şişli Kaymakamlığı’nın yasak kararı

 

Polis, oyunu izlemeye gelen izleyicilerin içeri girmesine izin vermezken, tiyatrocular oyunlarının bir kez daha gerekçesiz yasaklanmasına tepki gösterdi: “Polis kapıları kapatmış. İzleyicilerin içeri girmesine izin vermiyorlar. Biz de sahnedeyiz. Sahnemizi terk etmeyeceğiz Kürt sanatı sahipsiz değildir. Biletini alıp buraya gelenler arkadaşlardan özür dileriz.”

Polis, oyuncuları salondan çıkardı.

Öte yandan yasak kararını protesto eden izleyicilere de polis müdahale etti. Oyuncu Bahoz Özsunar’ın kardeşi Uğur Özsunar’ın gözaltına alındığı öğrenildi.

Sanatçı Ahmet Güneştekin de X hesabından yaptığı paylaşımla yasak kararına tepki gösterdi:

Oyunun konusu

Amerikalı tiyatro yazarı Sam Bobrick’in (1932 – 2019) eseri olan Travis Pine (A Man of the People) daha önce ‘Halktan Biri’ adıyla bir çok tiyatro tarafından sahneye konuldu.

1950’li yıllarda Amerika’da yaşayan işsiz ve huysuz biri olarak bilinen Travis Pine, ülkede yaşanan krizlerin ve yozlaşmanın sorumlusu olarak gördüğü Amerika Başkanı’na mektuplar yazmaya başlar. ABD Başkanı, bu mektuplardan dolayı psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Bunun üzerine FBI ajanı Tom Walker, artık mektup yazmaması için Travis Pine’ı ziyaret eder. Travis ve Walker’ın pazarlığı, yozlaşmayı gözler önüne serer.

 

 

 

 
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER