Cuma, Haziran 21, 2024

Koray Aydın: İttifak ve işbirliklerine açığız

İYİ Parti genel başkan adayı ve grup başkanı Koray Aydın, ‘muhalefetle kavga etmek yerine iktidarın yanlışlarını dile getireceklerini, sadece CHP değil daha geniş işbirlikleri için açık olduklarını’ söyledi.

Partinin genel başkanı Meral Akşener yerel seçim yenilgisinden sonra olağanüstü kurultay düzenleneceğini söylemişti. 27 Nisan’daki kurultayda İYİ Parti lideri aday olmayacağını açıklamıştı.

Bu bağlamda başta partinin grup başkan vekili Müsavat Dervişoğlu, grup başkanı Koray Aydın ve genel başkan yardımcısı Tolga Akalın olmak üzere birçok isim adaylığını ilan etmişti.

‘Adil dağıtımı bile yapamadık’

İYİ Parti Olağanüstü Kurultayı’nda yarışacak üç genel başkan adayından Koray Aydın, Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuştu.

Aydın, İYİ Parti’nin seçimlere tek başına girme kararını doğru bulmadığını söyledi: “Bu tartışmaların ya­pıldığı dönemde doğru olmadığını söyledim. Seçimin tarihi bir sonuç ortaya çıkaracağını, düne kadar beraber olduğumuz insanlarla birlikte davranmamızın doğru olacağını savun­dum. Kazanılacak bir seçim olduğunu görüyordum. AK Parti’nin kendini çok beğendiği bir dönemde aşağıdan bir tokat yiyeceğini görüyordum. Bu zaferin içinde biz de olacaktık. Beraberliklerin getirdiği avan­tajla adil bir dağıtım yapmış olacaktık, CHP ile kendi aramızda. Adil dağıtımı bile yapamadık.”

Akşener’in açıklamalarından haberi yokmuş

Aydın, Akşener’in partinin seçime tek başına gireceğine dair açıklamasından ‘haberi olmadığını’ söyledi: “Tabii, şaşırdık. Tam olarak karara bağlamadığımız bir konu birdenbire açıklanınca söyleye­cek fazla bir şey yoktu. Öyle bir açıklama yapaca­ğından haberim yoktu. Bence kimsenin de haberi yoktu.”

İYİ Parti grup başkanı, Akşener’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a kullandığı sert dilden ‘İYİ Parti’de kimsenin haberinin olmadığını’ söyledi:

“Akşener’in tavrı kendi tercihi­dir. Bu konuda İYİ Parti ailesin­den hiç kimsenin haberi yoktur. Bizim de bilgimiz yoktur. Bu, kitlemizde kabul gören bir dav­ranış biçimi değildir. Partimizin iktidara karşı dik duruşu var. İzlenen yolu kabul etmediler, reddiye çıkardılar. ‘Siz bizi dinlemiyor musunuz’ oldu. ‘Siz bizi dikkate almıyor musunuz’ oldu. ‘Biz de size böyle bir ders veririz’ sonucu çıktı.”

‘Sadece CHP olarak da bakmıyoruz’

Aydın, Akşener’in Dervişoğ­lu’nu desteklemesini de şöyle yorumladı: “Kendi ailesinden aday olan­larda eşitlik en doğru seçimdir. Biz bir aileyiz. Adaylar arasında büyük bir samimiyet var. Ailece görüşüyoruz. Dedim ki ‘Tarihe geçeceğiz.’

İYİ Parti genel başkan adayı, CHP’yle ‘mesafeyi kapatmayacağını’ söyledi: “Niye kimseyle kavga ede­yim? Biz bir defa muhalefet partisiyiz. İktidarın yanlışlarını dile getirmeliyiz. Böyle ittifak ve işbirliklerine açığız. Sadece CHP olarak da bakmıyoruz.”

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER