Perşembe, Nisan 18, 2024

Kaldır başını! Bizler “aşağı bakmayacağız!” diyenleriz!

Bu sistem değişmeli. Bu sistem ucube bir sistemdir. Bizi bu sistemden kurtaracak, tek bir aklın değil, işleyen demokratik bir sistemin kapılarını açacak bir geçişe, bir ara döneme ihtiyacımız var. Seçimin ikinci turu Türkiye için, geleceğimiz için, çocuklarımız için ve bizim için çok önemli.

14 Mayıs gecesi, en olmadı 15 Mayıs’ın ilk saatlerinde geleceğimizi kurtardığımız için kutlama yapacağımızdan emindik. Bugün kaybetmiş kadar üzgünüz, ama kaybetmedik. Biz bu memleketin yarısıyız. Tedirginiz ama dirençliyiz, direncimizi yüzlerce kez kanıtladık. Kazanacağız!

Bir kaç şehre, bir kaç ilçeye sıkıştığımızı söylüyorlardı. Hayır! Milyonlarcayız, ülkemizin tamamındayız. Buradayız!

Ucube bir sistemle yönetiliyoruz, 7 başlı bir canavar, her ağzından ayrı ateşler saçıyor üstümüze. Sürücüsünü değiştirelim, başına Kemal Kılıçdaroğlu’nu geçirelim. Canavarı ehlileştirip, iyilik için kullanmak ve masalı mutlu sonla bitirmek Kemal’in elinde. Oylar Kemal’e!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmenin oylandığı referandum öncesinde defalarca yazdım. Bu sisteme geçilmemesi için çalıştım. Bu sistemle TBMM’nin etkisizleşeceğini ve tüm yetkilerin tek bir kişinin elinde toplanacağını, bunun ne kadar antidemokratik olduğunu savundum.

Örneğin biliyor musunuz yeni Cumhurbaşkanı seçildiği anda Diyanet İşleri Başkanı, MİT Başkanı, TRT Genel Müdürü, Merkez Bankası Başkanı, Valiler, Büyükelçiler, RTÜK Başkanı, YÖK Üyeleri, Rektörler, AFAD Başkanı, TÜİK Başkanı, TOKİ Başkanı, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı gibi onlarca üst düzey kamu görevlisinin de görev süresi bitecek ve yerlerine yenileri atanacak.

Depremde ortada görünmeyenler, yalan enflasyon rakamları açıklayanlar, her varlığımızı satanlar, kentleri ranta açanlar, üniversitelerde şenlikleri yasaklayanlar, konserleri engelleyenler, televizyonları sansürleyenler ve bilimi kapı dışarı edenler… Hepsini tek bir oyla değiştirmek mümkün. Tek bir oy ile yepyeni bir sayfa açmak mümkün.

Daha önceleri nasıl işliyordu sistem? Oy verilirdi. Bir parti birinci olurdu. Onun lideri Başbakan olurdu ve milletvekilleri arasından Bakanlar seçerdi. Şimdi o da yok. Bu ucube sistem sayesinde Bakanları da Cumhurbaşkanı belirliyor. Yani tep bir oyla Bakanları da belirleyeceğiz. TBMM’nin kimin çoğunluğunda olduğunun hiçbir önemi yok.

Unutmayın bir uluslararası sözleşmeden tek bir imzayla çıktı Türkiye. Tek bir imzayla ülkenin ekseni kaydı. Şimdi o imzayı atacak kalemin sahibini biz tek bir oyla tekrar seçeceğiz.

Bu sistem değişmeli. Bu sistem ucube bir sistemdir. Bizi bu sistemden kurtaracak, tek bir aklın değil, işleyen demokratik bir sistemin kapılarını açacak bir geçişe, bir ara döneme ihtiyacımız var. Seçimin ikinci turu Türkiye için, geleceğimiz için, çocuklarımız için ve bizim için çok önemli.

Kaybetmedik! Kazanmadılar!

Milyonlar olarak varız. Aşağı bakmayacağız!

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI