Çarşamba, Haziran 12, 2024

İtibar suikasti sonrası görevden uzaklaştırılan Boğaziçili akademisyen Tolga Sütlü, bir dava daha kazandı

İktidar yanlısı medyanın hedef göstermesi sonrası kayyım rektör yönetimi tarafından görevden uzaklaştırılan Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğretim üyesi Dr. Tolga Sütlü, istinaftaki davayı da kazandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2021 yazında göreve atandığından beri birçok öğretim üyesini görevden uzaklaştıran veya sözleşmesini yenilemeyen Boğaziçi Üniversitesi’nin ‘kayyım rektör’ü Naci İnci, Ekim 2022’de iktidar yanlısı medyanın hedef göstermesi sonrası Tolga Sütlü’yü görevden uzaklaştırmıştı.

Haberlerde Sütlü’nün İtalya ve İsveç’te ‘sahtekarlık’tan suçlu bulunan Paolo Macchiarini adlı cerrahla ‘birlikte çalıştığı’ öne sürülüyordu. Bahsedilen soruşturma kapanmış bir dosyayı içeriyor, olay 2011’de geçiyordu. Sütlü olayla ilgili soruşturmaya tabi tutulan ve suçsuz bulunan akademisyenlerden biriydi.

Sütlü, söz konusu durumu 9 Kasım 2022’de yargıya taşımıştı. 24 Ocak 2024’teyse davayı kazandığını duyurmuştu. Mahkeme, Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin yürüttüğü işlemi hukuka aykırı bularak iptal ederken bu süre zarfında ödenmemiş maaşlarının da faiziyle ödenmesine hükmetmişti.

Üniversite yönetimiyse itiraz ederek mahkemenin kararını istinafa taşımıştı.

Sütlü, mahkemenin üniversite yönetiminin başvurusunu reddettiğini Twitter’dan “Naci İnci’nin kanun tanımazlıklarına karşı bir dava daha kazandım” mesajıyla açıkladı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER