Cumartesi, Nisan 13, 2024

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden öğrencilere öğle yemeği desteği

Türkiye genelindeki beslenme sorunlarına çözüm arayışı içinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik beslenme desteği programını hayata geçirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın planları uygulanamayınca, yerel yönetimler devreye girdi.

Son yıllarda Türkiye genelinde ekonomik sıkıntılar nedeniyle artan beslenme sorunları, özellikle çocuklar arasında ciddi bir halk sağlığı meselesi haline geldi. İstanbul’da bu sorunun kronikleşmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) planlarının kağıt üzerinde kalması sonrasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eğitimde beslenme desteği programını başlattı.

İktidar, 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Planı ve 11. Kalkınma Planı’nda ilkokullara beslenme desteği sağlanması gerektiğini belirtmiş, MEB de 2019-2023 stratejik planına öğle yemeği desteği için finansman sağlanmasını eklemişti. Ancak bu planlar uygulamaya geçirilemedi.

2022-PISA raporuna göre Türkiye’de neredeyse her beş çocuktan biri okulda yemek yiyemez durumda. Bu durum üzerine, yerel yönetimler beslenme sorununa çözüm bulmak için harekete geçti. Beylikdüzü Belediyesi’nin başlattığı Beslenme Saati programı, diğer il ve ilçe belediyeleri için başlangıç oldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul genelinde ihtiyaç sahibi çocuklar için öğle yemeği desteğini başlattı. İBB, SEDEP sistemi aracılığıyla belirlenen okullarda son bir yılda 1 milyona yakın ücretsiz beslenme desteği sağladı. Bu destek, özellikle ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik devam ediyor.

Destek verilen okullar, İBB Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın Sosyal ve Ekonomik Destek Programı’yla (SEDEP) belirleniyor. SEDEP’e kayıtlı sosyal yardımlardan en fazla yararlanan mahalleler, meslek elemanlarının saha gözlemleri, mahalle bazlı çocuk sayısı ve yoğunluğu, okulların mevcut öğrenci sayıları gibi kriterler değerlendirilerek ihtiyaç sahibi öğrenciler tespit ediliyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER