ALTAN SANCAR 31 Mart 2024 yerel seçimleri için takvim işlemeye devam ederken, gözlerin çevrildiği İstanbul’da saha hareketleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'ysa kurmaylarıyla birlikte ‘en zorlu senaryoyu’ gündeminden düşürmüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığı için yaşanan yarış siyasetin gündemindeki yerini koruyor. Gözlerin çevrildiği DEM Parti ve Yeniden Refah Partisi aday çıkaracaklarını duyurdu. DEM Parti’de adayın Başak Demirtaş olmayacağı kesinleşirken, YRP’nin son anda aday çıkarmama kararı alma ihtimali yabana atılmıyor. AK Parti cephesinde Murat Kurum’un ön plana çıkarılması ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘şimdilik’ arka planda durulması üzerinden hazırlıklar yapılıyor. AK Partililer bunun gerekçesini ise ‘muhalefetin Erdoğan karşıtlığı üzerinden tabanı birleştirmesini önleme’ olarak açıklıyor. CHP cephesinde ise sahaya inmeye hazırlanan Ekrem İmamoğlu kurmayları ile son hazırlıkları gözden geçiriyor. DEM Parti’nin aday olarak Başak Demirtaş’ı göstermeyeceği, YRP’nin ise aday çıkaracak olması kamuoyunda ‘İmamoğlu lehine bir durum’ olarak yorumlanıyor. Ancak İmamoğlu cephesi bu yorumlar yapılırken kendi hazırlıklarını yapıyor. İmamoğlu’nun kurmaylarından edinilen bilgilere göre, şubat ortasında ‘tüm gücü’ ile sahaya inmeye hazırlanan İmamoğlu ve ekibi, ‘en zor senaryoya’ göre hareket ediyor.

Hazırlık en kötü senaryoya göre

İmamoğlu’nun kurmaylarının üzerinde durduğu senaryoya göre, DEM Parti ve İYİ Parti ile birlikte tüm muhalefet güçlü adaylar çıkaracak, YRP ise aday çıkarmama kararı alacak. Kapalı devre kamuoyu araştırma çalışmalarının tamamında muhalefetin bölündüğü, iktidar kanadının tek adayda birleştiği senaryoya göre çalıştıklarını söyleyen kurmaylar, eldeki veriler ile İmamoğlu’nun önde olduğunu da dile getiriyor. Buna göre YRP’nin aday çıkarmadığı senaryoda bile İmamoğlu, yarışı Kurum’un en az iki puan önünde kapatıyor.

Çalışmalara dair bilgi veren kurmay, “Aday çıkarmak her partinin demokratik hakkı ve buna ipotek koymak da kimsenin haddi değil. Adil bir yarış olması dışında kimsenin aday çıkarma kararına sözümüz olamaz. Aday çıkarma kararlarını da bir pazarlığa bağlamayız, rakibimizi tebrik eder yarışımıza devam ederiz. Biz zaten ilk günden beri bugünkü tablonun oluşacağı ihtimali ile hazırlandık ve buna da devam ediyoruz” diyor. İstanbul’da Erdoğan’ın geri planda kalarak Kurum’un ön plana çıkacağı AK Parti çalışmalarını da değerlendiren kurmay, “Yarışan zaten adaylar olmalı, biz bunu istiyoruz. Ama Cumhurbaşkanının kendisinin bu karara uyup uymayacağını göreceğiz” diyor.
Editör: Altan Sancar