Cuma, Mart 1, 2024

HDP, kapatma davasına ilişkin yazılı savunmasını AYM’ye sundu

HDP, kapatma davasına ilişkin yazılı savunmasını Anayasa Mahkemesi’ne sundu. HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ümit Dede, “Savcının her iddiasına tek tek yanıt vermek suretiyle bu iddianamenin hukuka aykırı olarak tanzim edilmiş olduğunu, siyasi iktidar ve ortaklarının sözcülerinin zorlaması neticesinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ısmarlama olarak hazırlatılmış bir belge olduğunu ortaya koyduk” dedi.

HDP’nin sunduğu savunma, Yüksek Mahkeme üyelerince incelenecek. Daha sonra belirtilen bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ve HDP’liler sözlü savunma yapacak.

Sonrasında ise davayla ilişkin bilgiler toparlanıp AYM raportörü esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Raporun incelenmesinin ardından AYM Başkanı Zühtü Arslan, partinin kapatılıp kapatılmayacağına ilişkin yapılacak toplantı için gün belirleyecek.

HDP’DEN AÇIKLAMA

HDP’liler daha sonra AYM önünde basın açıklaması yaptı. Heyet adına açıklama yapan HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ümit Dede, “HDP’nin temelli kapatılmasına talebiyle yapılan bu iddianamenin hukuki bir belge olmadığını, siyasi bir belge olduğunu ifade etmiştik. Elbette bu tespiti yapmak için özellikle 2015’ten itibaren HDP’ye dönük gerçekleştirilen saldırılar yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Dede, şöyle devam etti: “Esas hakkında yaptığımız savunmada ayrıntılara inerek savcının her iddiasına tek tek yanıt vermek suretiyle bu iddianamenin hukuka aykırı olarak tanzim edilmiş olduğunu, siyasi iktidar ve ortaklarının sözcülerinin zorlaması neticesinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ısmarlama olarak hazırlatılmış bir belge olduğunu ortaya koyduk.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER