Pazar, Nisan 14, 2024

Erkan Baş: Öldürseniz de, vekilliğimizi düşürseniz de size asla boyun eğmeyeceğiz!

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesinden önce Meclis’teki konuşmasında “Öldürseniz de, vekilliğimizi düşürseniz de size asla boyun eğmeyeceğiz!” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Parkı davası tutuklusu Atalay’la ilgili iki kez hak ihlali kararı vermişti. Mahkemeler kararı uygulamayarak sürece aykırı şekilde Yargıtay’a göndermiş, Yargıtay da ‘kararın hukuki değerinin olmadığını’ öne sürmüştü. Bu durum yargıda kriz yaratmıştı.

11 Ocak’taysa AK Parti ve MHP, Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi için harekete geçmiş, MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş toplanmıştı.

Bugünse Atalay hakkında Yargıtay’ın vekillik düşürme kararı TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından okutulduBöylelikle Atalay’ın vekilliği düşürüldü.

Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesinden önce söz alan Baş, “Anayasayı ayaklar altına alan bir darbe girişimini izliyoruz” diyerek şunları söyledi:

“Bugün itiraz ettiğimiz ‘Anayasa’yı tanımıyorum’ diyen Yargıtay kararıdır. Bu karar, Meclis tutanaklarına girdiğinde milletvekilliğiniz sorgulanır hale gelir. Bir tek soru sormak istiyorum; karar okunacak, Can Atalay’ın milletvekilliği düşürülecek. Milletvekiliyse neden dokuz aydır hapiste.

Bu halk adına yaptığı her şeyden onur duyduğunu söyledi. Biz yaptığımızı savunuruz, söylediğimizi yaparız.

Bugün burada bir karar okunacak, meclis başkanı yok. Eğer bu usule uygunsa diyorsanız, Numan Kurtulmuş aylardır usulsüzlük yapıyordu.

Kimsenin açıkça ‘Ben bu kararı okuyacağım’ diyemediği bir şeyi, Meclis’in açılışına üç dakika kalıp danışma kurulu toplanıyor ve apar topar bir korkaklıkla ‘Bunu Meclis’e getirelim’ diyorsunuz.

Bunu da ancak Türkiye’de adaleti katleden Bekir Bozdağ yapar.

Ben ‘Can’ diyorum. Resmi adı Şerafettin Can Atalay’dır. Amcası Şerafettin Atalay’ın adını taşır. Amcası 1960’larda TİP Amasya il başkanıyken katledilmiştir. Ne mutlu bize ki, Öldürseniz de, vekilliğimizi düşürseniz de size asla boyun eğmeyeceğiz! Hatay halkı size asla boyun eğmeyecek. Elinizden geleni ardınıza koymayın!”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER