Pazar, Haziran 16, 2024

Erdoğan, Osman Kavala için Özel’e ne dedi?

PolitikYol Özel

[email protected]

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görüşmesinde tutuklu iş insanı Osman Kavala gündeme geldiğinde, Erdoğan’ın “Ne yaptığını bilmiyorsunuz” dediği iddia edildi. AK Partililer Erdoğan’ın Gezi davası tutukluları için Kavala konusunda ‘farklı düşüncede olduğunu’ dile getiriyor.

Erdoğan ile Özel 2 Mayıs’ta AK Parti Genel Merkezi’nde bir buçuk saatlik boyunca görüşmüştü. Görüşmede gündeme gelen konulardan biri de Gezi Parkı davasında tutuklu olarak cezaevinde bulunan isimlerdi.

AK Partili kaynaklar, görüşmede Özel’in Gezi tutuklularını gündeme getirmesinin ardından Erdoğan’ın ‘dikkatle dinlediğini’ söyledi.

PolitikYol’a bilgi veren parti kaynakları davaya ve tutuklulara dair Özel’in sözlerini dinleyen Erdoğan’ın söz konusu Kavala olunca itiraz ettiğini dile getirdi.

Partililer, Erdoğan’ın “Siz onun ne yaptığını bilmiyorsunuz” dediğini ve ‘bunların görüşme tutanaklarına da girdiğini’ iddia etti.

AK Partililer, Gezi davasında ‘bazı isimler hakkında gelişmeler yaşanabileceği, ancak Kavala konusunda netliğin olmadığını’ söyledi.

AK Partili bir yönetici, şunları dedi: “Cumhurbaşkanımız Gezi davasından hükümlü bulunanlara dair farklı düşüncelere sahip. Partimiz içinde de diğer isimler için adım atılabileceğine dair genel bir kanı hakim. Fakat söz konusu Osman Kavala olunca cumhurbaşkanımızın düşüncesi belli.”

Ne olmuştu?

Gezi Parkı direnişini ‘finanse ve organize etmek’le suçlananların yargılandığı davada 25 Nisan 2022’de Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası verilmişti.

Yargıtay, 28 Eylül 2023’te Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’nun cezalarını onamış, Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı’nın cezalarını bozmuştu.

Osman Kavala 2 bin 383 gündür hapiste.

İktidara yakın Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi uzun süredir “Yeni bir siyasi iklim kurulmalı” diyerek Gezi tutuklularının yeniden yargılanmasını gündeme getiriyor. 

Osman Kavala da 9 Mayıs’taki açıklamasında iktidar ve ortakları arasında tartışmalara neden olan konu hakkında açıklama yapıp yeniden yargılama talep etmişti.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER