Salı, Nisan 16, 2024

En değerli anket: Erbakan ve Şimşek

14 Mayıs gecesi elbette bu kadar ıssız ve sessiz olmayacak orası kesin ama değer kaybeden, alıcı bulamayan, terk edilen emlaklara ne oluyorsa AKP’ye de o oluyor. 20 Mart, AKP’nin önüne en inandırıcı anketi koyuyor.

Bilenler bilir House of Cards Amerikan siyasetini Demokrat Parti’nin iç çekişmelerini de merkeze alarak işleyen çok başarılı bir dizidir. Kahramanımız Frank Underwood ile Claire Underwood çiftidir. Dizinin belli noktalarında Frank Underwood kameraya döner ve doğrudan seyirciyle temas kurar. Bu noktalarda aslında bir siyasetçinin aforizmaları diyebileceğimiz ama fazla gerçekçi (kimi zaman kaçılacak kadar gerçekçi) cümleler sarf eder Underwood. Bunlardan bir tanesi işte bu yazının konusu: Güç, emlaka benzer. Tek mesele konum, konum, konumdur. Kaynağa ne kadar yakınsanız değeriniz o kadar artar.

Kahramanımız bunu bir ABD Başkanı’nın yemin töreninde, ona aynı kadraja girecek kadar yakın durabildiği zaman söyler. Çünkü ABD Başkanı ile aynı kadrajda bulunmak bile önemli ve uğruna yıllar harcanan bir kazanımdır. Aday adaylıklarının konuşulduğu bu günlerde değişen sosyal medya profil fotoğraflarından da bunun önemini anlayabiliriz. Kaynağa yakın olmak güç getirir.

Bu açıdan 20 Mart 2023 tarihi önemli bir tarih. Bir kaynağın artık nasıl çekim merkezi olma özelliğini kaybettiğini göstermesi açısından önemli. Sırayla gidelim. Daha önce de yazıma konu olan Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na girip girmeme kararı 20 Mart’ta açıklandı ve Yeniden Refah Partisi İttifak dışında kalmayı seçti. Yetmedi Genel Başkanı Fatih Erbakan da Cumhurbaşkanlığı için yarışacağını açıkladı.

Aynı günün akşamında eski Bakan Mehmet Şimşek, AKP Genel Merkezi’nde AKP Genel Başkanı ile bir görüşme yaptı. Kendisine ekonominin başına geçmesi ve Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı teklif edildiği söyleniyor. Fakat Şimşek de bunu kabul etmedi. Bir gün içerisinde hem Millî Görüş kaynaklı partilerin Millet İttifakı’nda yer almasını, en azından, nötrleyecek olan YRP’nin katılımı ile Ali Babacan’ın karşı tarafta olmasının etkisini azaltacak olan Mehmet Şimşek’in katılımı girişimlerinden başarısızlıkla çıktı AKP ve onun Genel Başkanı.

Kamuoyunda birçok anket dolaşıyor. Yaptırana göre değişen sonuçlardan, toplamı %100’ü aşan anketlere kadar bir sürü sonuç görüyorsunuz gün içinde. Hepsinin güvenilirliğinde sorunlar olabilir. Sadece güvenilir kuruluşların yapması da yetmiyor çünkü bir anketin sağlıklı olabilmesi için. Fakat Erbakan ve Şimşek’in kararları bence güvenilir anketler.

Baştaki alıntıya dönelim. İnsanların yakın olmak istemedikleri bir kaynağa dönüşmüş durumda AKP ve Erdoğan. Artık kendilerine sadece sosyal medyada bağırıp çağırıp kısa yoldan köşeyi dönmek isteyen “düşük profilli” insanları çekebiliyorlar. Erbakan ve Şimşek’i çekememek bir yana onlar ve benzeri insanlar AKP’nin çöküşüne ortak olmamak için etkileşime girmek istemiyorlar. AKP’nin çöküşünde ortada olmayıp, AKP sonrasındaki dönem için hazırlık yapıyorlar. AKP’ye yakın olmak değer kazandırmıyor, kaybettiriyor artık.

20 Mart gecesi AKP Genel Merkezi’nin önü. Mehmet Şimşek için hazırlanmış bir kürsü ve karşısında kameralar. Kürsü boş, kameralar çalışmıyor. Çünkü Mehmet Şimşek arka kapıdan çıkmış görüşme sonrasında. Ortalık ıssız ve sessiz. 14 Mayıs gecesi elbette bu kadar ıssız ve sessiz olmayacak orası kesin ama değer kaybeden, alıcı bulamayan, terk edilen emlaklara ne oluyorsa AKP’ye de o oluyor. 20 Mart, AKP’nin önüne en inandırıcı anketi koyuyor.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI