Cuma, Nisan 19, 2024

Diyanet’e göre içkiyi üreten, satan ve servis edenler ‘lanetli’

Torpille işe giren ve kopya çekip sınav kazananların aldıkları maaşın ‘helal’ olduğunu savunan Diyanet şimdi de alkollü içecek üreten, taşıyan, satan ve servis edenlere ‘lanet’ edildiğini açıkladı.

Daha önce torpille işe girmenin ‘helal kazanç’ olduğunu savunarak, “İşe nasıl girdiği ile elde ettiği kazancını farklı tutmamız lazım. Yani elde edilen kazanç helaldir” diyen Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, şimdi de emeğiyle çalışarak içki servis edenleri hedef aldı.

İçkili yerde çalışanların gelirden istifade ettiğini söyleyen Bozkurt, kazanılan ücretin helal olsa da yapılan işte vebal bulunduğunu söyledi.

Bozkurt, alkollü içecek satan ya da servis eden kişilere, “Helal kazancına vebal gelmesin diyorsan başka iş ara” önerisinde bulundu.

Sözcü’nün haberine göre Diyanet TV’de ‘Diyanet’e Soralım’ programına katılan Bozkurt’a bir seyirci “Alkol satışı. olan bir otel ya da markette çalışsak, aldığımız maaşta sakınca olur mu?” diye sordu.

Bozkurt, şu yanıtı verdi: “Sadece içene değil, üretene, ürettirene, taşıyana, sunana, kendisi için taşıtana, servis edilene, hatta bunun parasını değerlendirene ve parasından istifade edenin hepsini peygamberimiz lanetliyor. ‘Allah’ın rahmetinden uzak olsunlar’ diyor. Böyle bir müessesede çalışan insan da, bir şekilde alkol gelirinden istifade ediyor. İstemese de direkt olmasa da bu işin içerisinde.”

Bozkurt alkollü yerde çalışan ancak alkolle ilgisi olmayan insanlara da yeni iş aramaları önerisinde bulundu: “Bu durumda olan insanın oraya verdiği emek veya mesaisinin karşılığında aldığı ücret kendisine helaldir. Ama yapılan işlerden mesuliyeti, vebali yoktur diyemeyiz. Alternatif iş bulana kadar orada çalışabilir. Ama ‘Helal kazancına dolaylı da olsa vebal  olmasın istiyorum’ diyorsa alternatif işlere baksın.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER