Pazar, Nisan 14, 2024

Diyanet’in enflasyonu TÜİK’i solladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 yılı fitre miktarını 130 lira olarak belirlendiğini duyurdu.

Geçen sene nisanda açıklanan fitre bedeli 70 liraydı. Yani 10 aylık değişim yüzde 85’e tekabül ediyor.

Verileri tartışmalı Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre yıllık enflasyon yüzde 64,86. Bağımsız akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırmaları Grubu’na (ENAG) göreyse yüzde 129,11.

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun açıklamasında Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yapılan toplantıda 2024 yılı Ramazan ayı için fitre miktarının belirlenmesi hususunun görüşüldüğü belirtildi.

Toplantı sonrası alınan kararların yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Konuyla ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde fitre miktarı 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir. Belirtilen meblağ nakdi olarak verilebileceği gibi gıda ve benzeri maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Bunun yanında her bir mükellef, günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre olarak verebilir.”

Fitre bedeli 2022 yılında da 40, 2021 yılında 28 lira olarak açıklanmıştı.

Fitre kimlere verilir?

Fitre vermek isteyen yurttaşlar bu bedeli birinci derece akrabalarına veremezler. Fitre ihtiyaç sahibi yurttaşlara verilir. Aynı şekilde birden fazla kişiye de fitre tutarından az olmamak kaydıyla da verilebilir.

Fitre ne zaman verilir?

Fitre ramazan bayramının birinci gününe kadar verilir. Adet olarak bayram namazının öncesinde ve hatta ramazan ayı boyunca herhangi bir vakit verilmesi daha makul karşılanırken ramazan bayramı sonrasında da fitre verilebilir.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER