Pazar, Haziran 16, 2024

Dilan Polat ve Engin Polat davasının hakimi dosyadan çekildi

Dilan Polat ve Engin Polat çiftinin ‘azmettiricilik’ suçlamasıyla yargılandığı silahlı saldırı davasında hakim çekilme kararı aldı.

Halk TV’den Müslim Sarıyar’ın haberine göre Küçükçekmece 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Recep Baş, söz konusu kararının nedenlerini detaylı şekilde bir dilekçeyle açıklarken, Dilan Polat’ın avukatı Av. Hüseyin Kaya’nın kendisiyle ‘özel olarak görüşmek için baskı yaptığını’ iddia etti.

Hakim, duruşma sırasında ve sonrasında yaşanan olayları ve avukat Kaya’nın taleplerini reddettiğini, buna rağmen ısrarcı tavırlarını sürdürdüğünü belirtti.

Dilekçede avukatın, hakimin odasına izinsiz girdiği ve “Ne demek görüşemezsiniz, siz hakim değilsiniz” şeklindeki ifadelerle küçük düşürmeye çalıştığı da iddia edildi.

Hakim Recep Baş’ın dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Mahkememize ait yukarıda esas sayısı yazılı dosyanın tensibi yapılıp ara karar kurulduktan sonra 03.06.2024 tarihinde saat 11.00 sıralarında duruşma salonu ile kalem arasında koridorda sanık Dilan Polat müdafii Av. Hüseyin Kaya’nın mahkeme hakimini mübaşir huzurunda sözlü olarak tehdit ettiği ve zorla hakimin odasına girdiği anlaşılmıştır. Mahkeme hakimi bu durumu zapta geçirip şikayetçi olmuş ve Adalet Bakanlığı’nın 03.06.2024 tarih ve … sayılı oluruyla Av. Hüseyin Kaya hakkında yasal işlemler başlatılmıştır. Ayrıca duruşma hakimi, Av. Hüseyin Kaya’nın kendisiyle görüşmek için odasında baskı yapmaya çalıştığını, bu görüşmenin odada yapılmadığını, tüm bu olayların ardından kendisine karşı görev yapma inancının zedelendiğini ve bu nedenle çekilme talebinde bulunduğunu belirtmiştir. Hakimin beyanları doğrultusunda duruşma hakimi davadan çekilmiştir. Bu itibarla CMK’nın 30/1 maddesi gereğince çekilme talebinin kabulü ile dosyaya bakacak başka bir hakimin görevlendirilmesini talep ederim. Gereği rica olunur.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER