Bakanlıktan, ‘Bakan evine mangal almadı’ açıklaması Bakanlıktan, ‘Bakan evine mangal almadı’ açıklaması

Türkiye A Milli Erkek Futbol Takımı'nın oyuncusu Merih Demiral, dün oynanan Avusturya maçında iki gol atmış ve Türkiye'nin çeyrek finale çıkmasında büyük bir rol oynamıştı. 2-1 biten maçta Demiral, attığı golden sonra 'bozkurt' işareti yapmıştı.

UEFA'ysa Demiral hakkında soruşturma başlattı. UEFA'nın adımı bozkurt işaretinin 'ırkçı' anlam içerdiğine dair şikayetlerden sonra geldi. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser da "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok" diyerek tepki göstermişti.

Bahçeli'den kınama

Bahçeli de UEFA'ya Twitter üzerinden tepki gösterdi.

UEFA'yı kınadığını açıklayan Bahçeli şöyle konuştu: "Dün akşam attığı gol ve oynadığı futbolla milletimizin takdirini ve haklı övgüsünü kazanan Merih Demiral evladımızın, gol sevincini Bozkurt işaretiyle paylaşması anlaşılan içimizde ve dışımızda pek çok hastalıklı çevreyi rahatsız etmiş, bu suretle farklı arayış ve açıklamaların bahanesi olmuştur. Türk ve Türkiye husumeti aşikar olan dahili odakların yanı sıra UEFA’nın da bu şer kervana iştiraki son derece yanlı ve yanlıştır. Merih evladımızın fileleri havalandırmasını müteakiben yaptığı Bozkurt işareti Türk milletinin dünyaya mesajı olup UEFA’nın bu kapsamda soruşturma başlatması hem maksatlı hem de son günlerde tehlikeli şekilde mesafe alan zincirleme provokasyonların bir ara istasyonudur. UEFA’nın başlattığı soruşturmayı kınamakla birlikte sahadaki mücadelemizin masa başında heder edilmemesi için herkesin, her insanımızın sağduyulu ve soğukkanlı davranması milli bir zarurettir. Her zeminde ülkemizin önünü kesmek, iç huzur ve barış ortamımızı bulandırmak isteyen fırsat düşkünlerinin tahrik ve tacizlerine kapılmamak ortak sorumluluğumuzdur."

Editör: Haber Merkezi