Dün, Türkiye ve Avusturya A milli takımları UEFA 2024 son 16 turunda karşı karşıya gelmiş; Türkiye, Merih Demiral’ın attığı gollerle Avusturya’yı 2-1 yenerek çeyrek finale yükselmişti.

Montella, pişmanlık duymuyor Montella, pişmanlık duymuyor

Defans oyuncusu Merih Demiral, gol sevincini ‘bozkurt’ işareti ile yapınca Avrupalı ve Türkiye’den bazı taraftarların tepkisini çekmişti.

Bu işaretin ‘ırkçı’ anlam ifade etmesi nedeniyle yapılan şikayetlerden sonra Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) adım attı. UEFA, Demiral hakkında soruşturma başlattı.

UEFA’dan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Avusturya ile Türkiye arasında 2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası son 16 turu maçıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın iddia edilen uygunsuz davranışıyla ilgili olarak UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca bir soruşturma başlatılmıştır."

Almanya içişleri bakanından tepki

Gol sevincinin kamuoyunda tartışılmasının ardından Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Demiral'ın gol sevincine tepki gösteren Faeser, şunları kaydetti:

"Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok. Avrupa Futbol Şampiyonası'nı ırkçılık için bir platform olarak kullanmak kabul edilemez. UEFA'nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz."

Editör: Haber Merkezi