Salı, Nisan 23, 2024

DEM Parti’nin Ankara adayı Gültan Kışanak, tahliye edilecek mi?

Azami tutukluluk süresini dolduran DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gültan Kışanak’ın tutukluluk incelemesi cuma günü yapılacak. Yasaya göre Kışanak’ın tahliye edilmesi gerekiyor.

DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak‘ın 7 yıldır tutuklu bulunduğu davada yarın (1 Mart Cuma) Sincan Cezaevinde duruşması görülecek. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yapacağı inceleme sonucunda Kışanak’ın tahliyesine ya da tutukluluğunun devamına karar verilecek.

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre, ayda bir rutin olarak yapılan şimdiye kadarki incelemelerin tümünde mahkeme, Kışanak’ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Ancak bu kez geçmiş dönemlerden farklı olarak Kışanak Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı.

Yasaya göre de tutukluluk süresi en fazla iki yıl olarak belirlenmiş durumda. Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarda bu süre en fazla 5 yıl daha uzatılabiliyor. 7 yıl 4 aydır tutuklu bulunan Gültan Kışanak’ın azami tutukluluk süresi de 4 ay önce doldu.

‘Artık mahkemenin takdir hakkı yok’

Kışanak’ın tutukluluğunun tamamen ‘hukuksuz olduğunu’ söyleyen avukatı Gül Altay, “Artık mahkemenin takdir hakkı yok. Derhal serbest bırakması gerekiyor. Bu artık keyfiyete giriyor hatta keyfiyetin ötesinde. Gültan Kışanak’ı artık orada tutuklu olarak değil esir olarak tutuyorlar. Gültan Kışanak’ın adaylığı konusunda nasıl bir yorum yapabileceğini öngöremediğini belirten Altay, “Adil bir yargılama süreci ilerlemiyor. Biz her seferinde tahliye edilmesi gerektiğini anlatıyoruz, talep ediyoruz ama sadece usulen dinliyorlar” dedi.

Altay, “Kendisi Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanı’ydı. Şimdi de yargılandığı şehrin belediye başkan adayı. Onun içeride olması tamamen hukuksuzluk. Mahkemenin artık takdir yetkisi yok. Biz ‘lütfen tahliye eder misiniz?’ demiyoruz. ‘Kanunun gereğini yerine getirin, kanunu uygulayın ve derhal tahliye edin’ diyoruz” diye konuştu.

‘Tahliyesi bir başlangıç olabilir’

Kışanak’ın yargılandığı şehrin belediye başkan adayı olduğunu hatırlatan Altay, “Herkes seçim meydanlarında çalışma yürütürken Gültan Kışanak cezaevinde. Onun da özgür olması ve çalışmalarını yürütmesi gerekiyor. Bu çok anlamlı bir adım da olabilir, Diyarbakır’dan Ankara’ya bir barış yolu olabilir” ifadelerini kullandı.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER