Ekonomik krizin giderek derinleştiği Türkiye’de çiftçinin ürettiğiyle yurttaşın satın aldığı ürünler arasında da uçurumlar var.

Emekli maaşıyla ilgili bugün toplantı yok Emekli maaşıyla ilgili bugün toplantı yok

Yaptığı tarım haberleriyle öne çıkan Ali Ekber Yıldırım, bugün Ekonomim’deki yazısında limon fiyatlarına değindi.  

“Aynı sezonda limonun dalında 1 lira, manavda markette 100 lira olduğu bir dönem hiç yaşanmadı” diyen Yıldırım, ‘böylesi ancak Türkiye’de yaşanır' derdirten bu durumu şöyle anlattı:

*Bundan 9-10 ay önce dalında limonun kilosuna 1 lira bile verilmediği için üretici ağaçlarını kepçeyle sökerken, bugünlerde tüketici manavda, markette limonun kilosunu 100 liraya almak zorunda kalıyor.

*'Böylesi ancak Türkiye’de yaşanır' dedirten limondaki dramatik durum, tarımda yaşananların da bir özeti. Birçok üründe benzer durum yaşanıyor. 

*Sezonun başında yani sadece 9-10 ay önce Adana’da, Mersin’de bazı çiftçiler limon hasadını kepçeyle yaptı. Evet, yanlış okumadınız toprak kazıyan kepçeyle hasat yapıldı. Üzeri meyve dolu limon ağaçları kepçeyle kökünden söküldü. Çiftçi yıllarca gözü gibi baktığı ağaçları keyfinden sökmedi. Dalında limona verilen fiyat 1 liranın altındaydı. Bu fiyat bırakın masrafları, limonu ağaçtan toplama parasını bile karşılamıyordu. Birçok üretici ürünü dalında bırakmak zorunda kaldı. 

‘Pazarda 15-20 liraya satılıyordu, sonra arttı’

*Çiftçi 1 liraya limon satamazken o günlerde markette, manavda, pazarda kilosu 15-20 liradan satılıyordu. Sonra yavaş yavaş fiyat artmaya başladı. Üreticinin elinde limon kalmayınca fiyatlar daha da hızlı artmaya devam etti. Temmuz ayında limonun marketteki, manavdaki fiyatı kilo başına 100 liraya çıktı. Tek bir tane limon 10-15 lira oldu. Tüketici limon alamaz oldu.

*Limonda yaşananlar ne ilk ne de son. Yıllardır Türkiye’de uygulanan yanlış tarım politikasının, örgütlenme ve organizasyon eksikliğinin sonuçları bunlar. Krizin yaşanacağı belliydi. Gerekli uyarılar da yapıldı. Dinleyen olmadı.

Editör: Haber Merkezi