Perşembe, Şubat 29, 2024

CHP’li Torun: “Oturduğu koltuğa yakışmayan Soylu, artık ne yapacağını şaşırdı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, belediyelerin il tanıtım günleri düzenleme yetkisinin valiliklere verilmesini, “yetki gaspı sürecinin yeni bir halkası” olarak değerlendirdi. Torun, “Oturduğu koltuğa yakışmayan İçişleri Bakanı, belediyelerimize saldırmak için ne yapacağını şaşırdı. Ama ne yaparsan yap başaramayacaksın. Bu ucuz oyunlarla millete değil, ancak saraya yaranırsın” dedi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun yazılı açıklamasında, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İçişleri Bakanlığı, dün, 81 ilin valiliğine yazı gönderdi. Belediyelerimizin de faaliyetleri arasında bulunan, il tanıtım günleri düzenleme yetkisi, valilerin başkanlığında oluşturulacak kurullara verildi. Bu şu anlama geliyor: Artık belediyeler, valiliklerin onayı olmadan kendi iradesiyle il tanıtım günü düzenleyemeyecek. Yapılan bu düzenleme, siyasi iktidarın, yerel seçimlerden sonra başlattığı yetki gaspı sürecinin yeni bir halkasıdır. Belediyelerimizin faaliyet alanını daraltma girişimidir. İçişleri Bakanlığı’nın yazısında, valiliklerden izin almadan düzenlenen il tanıtım günlerinin ‘kaynak israfına neden olduğu’ ileri sürülmektedir. Şimdi sormak istiyoruz: 25 yıldır görmediğiniz kaynak israfı, belediyeleri kaybettikten sonra mı aklınıza geldi? Oturduğu koltuğa yakışmayan İçişleri Bakanı, belediyelerimize saldırmak için artık ne yapacağını şaşırdı. Kendisine şunu söylüyoruz: Ne yaparsan yap başaramayacaksın. Bu ucuz oyunlarla millete değil, ancak Saraya yaranırsın.”

“TETİKÇİ MÜFETTİŞ”

Torun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen bir müfettişin Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili adayı çıkmasıyla ilgili olarak da, “Daha önce belediyelerimize tetikçi müfettişler gönderileceği yönündeki duyumlarımızı paylaşmıştım. Görüyoruz ki yine haklı çıktık. Adalet ve Kalkınma Partisi şapkasını takan bir müfettişin tarafsız araştırma yapıp yapmayacağını konusu milletimizin takdiridir” ifadelerini kullandı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER