Pazar, Mayıs 19, 2024

CHP’li Torun: Kendi bakanı Erdoğan’ı, Erdoğan kendi bakanını yalanlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AKP’li Recep Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul’un maliyetini 75 milyar TL olarak açıkladığını anımsatarak,  “Ulaştırma Bakanı ise maliyeti 15 milyar dolar, yani 123 milyar TL olarak açıkladı. Kendi bakanı Erdoğan’ı, Erdoğan kendi bakanını yalanlıyor. Daha maliyet hesabını bile yapamayan iktidar, bu projenin zararlarına karşı İstanbul’u koruyamaz” dedi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Kanal İstanbul tartışmalarına ilişkin yazılı açıklamasında, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Maliyeti hesaplamaktan bile acizler”

“Yönetilemeyen bir Türkiye gerçeği ile karşı karşıyayız. Bir yandan salgın, bir yandan yoksullukla mücadele eden vatandaşın derdini unutan siyasi iktidar, İstanbul’un bağrına hançer gibi saplanacak Kanal İstanbul projesi için milletle inatlaşıyor. Ancak daha bu projenin maliyetini hesaplamaktan bile acizler.

“Kendi bakanı Erdoğan’ı yalanlıyor”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dün katıldığı bir televizyon programında Kanal İstanbul’un maliyetini 15 milyar dolar, yani 123 milyar TL olarak açıkladı. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Ocak 2020’de yaptığı açıklamada, “Kanal İstanbul’un inşa maliyeti, birilerinin söylediği gibi 125 milyar lira değil, 75 milyar lira olarak hesaplanıyor” demişti. Kendi bakanı Erdoğan’ı, Erdoğan kendi bakanını yalanlıyor. Sayın Bakan’ın ifade ettiği 15 milyar dolar, Erdoğan’ın maliyet açıkladığı dönemin döviz kuruna göre dahi 90 milyar TL civarında. Uzmanların hesaplarına göre ise maliyet bu rakamların kat be kat üzerinde. Daha maliyet hesabını bile yapamayan iktidar, bu projenin zararlarına karşı İstanbul’u koruyamaz.  Kanal İstanbul Projesi, İstanbul’a ihanet ettiklerini açıkça itiraf edenlerin, geçmişten ders almadıklarının açık bir göstergesi ve İstanbul’a yeni bir ihanet projesidir.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER