Pazartesi, Mayıs 27, 2024

CHP’li Polat: Bu iktidar turizm açısından büyük bir risk!

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, turizm sektöründe yaşanan sorunlar üzerine TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Adalet, demokrasi ve hukukun olmadığı bir ülkeye yatırım yapılmayacağını ve turistin gelmeyeceğini ifade eden CHP’li Polat, AKP iktidarının turizm açısından büyük bir risk taşıdığını vurguladı.

Turizmin diğer sektörlerden çok daha hassas ve kırılgan olduğunu söyleyen CHP’li Polat, “Eğer bir ülkede adalet yoksa, demokrasi yoksa, hukuk yoksa o ülkeye yatırım da gelmez, turist de gelmez, turizm de gelişmez, gelişemez” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bu iktidar kadar suya, doğaya, çevreye düşman bir iktidarla karşılaşmadığını vurgulayan Polat, “Bizim iktidarımızda doğal güzellikler, doğal temizlik ve çevre turizmin bir paydaşı olacak. Rize İkizdere gibi yerleri bir avuç tefeci bezirgâna peşkeş çekmek yerine doğal güzellikleri koruyacağız. Buradan Rize İkizdere’deki direnen yoldaşlarımızı saygıyla selamlıyorum” dedi.

TURİZM, 300’E YAKIN SEKTÖRÜ İLGİLENDİRİYOR

Turizmin doğrudan ve dolaylı birçok sektörü ilgilendirdiğini belirten Polat, “Eğer bir ülkede adalet yoksa, demokrasi yoksa, hukuk yoksa o ülkeye yatırım da gelmez, turist de gelmez, turizm de gelişmez, gelişemez. Turizm diğer sektörlerden çok farklı, kırılganlıkları daha hassas olan; doğal afetlerden, salgınlardan, savaşlardan, politik risklerden çabucak kırılan, etkisi azalan bir sektördür. Bu yanıyla bu iktidar, turizm açısından büyük bir risk taşımaktadır. Turizm 54 sektörü doğrudan, 300’e yakın sektörü de dolaylı olarak ilgilendirmektedir. Bu yönüyle turizm, Türkiye’nin en rekabetçi ve gelişmeye en açık sektörü konumundadır. Ülkede toplam istihdamın yüzde 8’ini, gayrisafi millî hasılaya 96 milyar dolarlık bir etkisiyle yüzde 2 buçukluk kısmını karşılayan önemli bir sektör hâlindedir. Turizm, dış ticaret açığını dengelemesi, işsizliği azaltması, istihdam yönleri dikkate alınmadan yönetilmektedir” dedi.

KAPANMA KARARI DOĞRU VERİLMİŞ OLSA, TURİZM FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİRDİ

AKP iktidarının pandemi sürecinde yaptığı yanlışların turizmciye bir bedel olarak döndüğünü belirten CHP’li Polat, “Turizmci bu iktidarın yanlış politikaları yüzünden pandemi öncesinde de zor durumdaydı. Tam kapanma genelgesi çelişkilerle dolu, yabancı turistlere serbestî varken bunlara hizmet sağlamak zorunda olan seyahat acenteleri ve bunların personeliyle ilgili tek kelime edilmemiştir. Uçak bileti alan yolcular, grup organizasyonu yapan seyahat acenteleri kapanmayla zarar görmektedir. Bu bedellerin ödenmesiyle ilgili hiçbir adım atılmıyor. Vatandaş ve hak sahibi ile turizm acenteleri karşı karşıyayken burada hava yolları korunmaktadır. Kapanma kararı eğer doğru verilmiş, on beş gün önce verilmiş ve başarılmış olsaydı bayram süreci turizmciler için, yerli turist açısından bir fırsata dönüşebilir, nefes alabilirlerdi” diye konuştu.

BU TOPRAKLAR BU KADAR ÇEVREYE DÜŞMAN BİR İKTİDAR İLE KARŞILAŞMADI!

CHP iktidarında turizme başka bir bakış açısıyla yaklaşacaklarını vurgulayan CHP’li Polat, “İktidarımızda turizmi dört mevsim yaşayan, dinamik bir sektör olarak ele alacağız. Bunu doğru planlama, doğru tanıtım, doğru organizasyonlar ve demokrasiyle başaracağız. İktidarımızda doğal güzellikler, doğal temizlik ve çevre turizmin bir paydaşı olacak. Rize İkizdere gibi yerleri bir avuç tefeci bezirgâna peşkeş çekmek yerine doğal güzellikleri koruyacağız. Dünya var olduğu günden bugüne, bu topraklar bu iktidar kadar suya, doğaya, çevreye düşman bir iktidarla karşılaşmadı. Bu yönüyle, Rize İkizdere’deki direnen yoldaşlarımızı saygıyla selamlıyorum. Bir de turizm bölgelerindeki belediyelerin kış nüfusuna göre yazın da insanlara hizmet verdiğini göz önüne alırsak… Bu haksızlık da bizim iktidarımızda ortadan kaldırılacaktır. Buradan bir de söz verelim; bizim iktidarımızda zincir otel sahibi bakanlarımız olmayacak” dedi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER