Cuma, Mayıs 24, 2024

CHP’li Nihat Yeşil: Dünyanın hangi ülkesinde su idaresi kaçak su kullanır?

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Sayıştay’ın 2017 yılına ait Kamu İdareleri Denetim Raporları’nda Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) için hazırlanan rapora yansıyan usulsüz iş ve işlemler nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

ASKİ’de mali hesaplara dayalı usulsüz işlemlerden, belediye işçilerinin yıllık izinlerinin kullandırılmaması, kurumun aboneliğinin olmadan kaçak olarak su ve atık su kullandığına dayalı bir çok usulsüz işlem ve iş tespit edilmiş olduğunu belirten Yeşil, soru önergesinde Sayıştay’ın 2017 yılına ait Kamu İdareleri Denetim Raporları’nda ASKİ Genel Müdürlüğü için hazırlanan rapora yansıyan  usulsüz iş ve işlemleri şöyle sıraladı.

  • ASKİ’nin hizmet binası ve tesislerinde su ve atık su aboneliğinin bulunmadığı, elektrik aboneliklerinin eksikliği tespit edilmiştir. Bu kapsamda ASKİ adına 24 adet yeni elektrik aboneliği yapılarak toplam 3.982.472, 33 Türk Lirası güvence bedelinin bütçeden ödendiği, su aboneliği olmadığı için su tüketim ve atık su bedeli kullanımının ve bedelinin tespit edilemediği,

  • İlgili idarenin 2017 yılı kesin hesabında oluşan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılması gereken 112.696.593,02 TL tutarındaki gelir gider farkının 363 Kamu İdareleri Payları Hesabı yerine 333 Emanetler Hesabına kaydedildiği görülmüştür. Bu işlem nedeniyle tutulan muhasebe kayıtları kuşkulu bir duruma sebep olmuş, güvenilir bilgi içermediği de Sayıştay tarafından tespit olunmuştur.

  • Yine ilgili raporun 8’inci sayfasında; Başka kamu idareleri adına toplanan 47.647.571,93 Türk Lirası Çevre Temizlik Vergisi’nin, ilgili kurum kamu idareleri hesabında toplandığı tespit edilmiş, Başka birimler adına izlenen alacak emanetleri kapsamında izlenmediği tespit edilmiştir.

  • Yine raporun 10’uncu sayfasında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile alacak ve borca mahsup edilmesi gereken gelir ve gider arasındaki fark tutarının 112.696.593,02 Türk Lirası olması nedeniyle, belediyenin ASKİ’ye olan borcu nedeniyle emanetler hesabı alacak bakiyesi olması gereken tutardan fazla gözükmüş ve gerçeği yansıtmamış  mali hesaplar güvenilirliği ortadan kalkmıştır. Kurum tarafından verilen borçlar, alacaklar hesabına mevzuata aykırı şekilde kayıt edilmiştir.
  • Kurumca tahsisli taşınmazlar, muhasebe kayıtlarına alınmamıştır.

  • Kurumca alınan kullanıcılık depozito kapsamındaki güvence bedelleri uzun süredir güncelleştirilmemiş, havuz hesaptaki mali tablolar şüpheli duruma gelmiştir.

  • Kurum personeli işçilere yıllık ücretleri kullandırılmamıştır.

BAKANA SORULAR

Yeşil, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle, şu soruları sordu:

Bakanlığınız tarafından yapılan usulsüz iş ve işlemler için adli ve idari herhangi bir incelemede bulunulacak mıdır?

Sayıştay Mali Denetim Raporlarının bakanlığınızın ilgi ve alanına giren kısımlar doğrultusunda, usulsüz iş ve işlemlerin tespit edildiği ve kamuyu zarara uğratan kişiler ile ilgili olarak yapılan tespitler neticesinde “kamunun zarara uğratılması” nedeniyle herhangi bir adli ve idari işlem başlatılacak mıdır?

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER