Pazar, Mayıs 19, 2024

CHP’li İlgezdi’den ‘koronavirüs’ açıklaması: “Gerçek ölüm sayısı yaklaşık 150 bin”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ekim sonu itibari ile CHP’li 21 büyükşehir ve il belediyesindeki bulaşıcı hastalıktan vefat eden sayısının Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye için bildirilen COVID-19 toplam ölüm sayısından 2 bin 291 fazla olduğunu belirterek, “Ülkemizin 21 ilindeki ölüm hızı 81 ile uygulandığında covid-19’dan ölenlerin sayısının 149 bin 315 kişi olabileceği tahmin ediliyor. Bu da ülkemizin ölüm sayılarına göre pandeminin en çok etkilediği dünyadaki 7. ülke olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor” dedi.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 31 Ekim 2021 tarihi itibari ile CHP’li 21 büyükşehir ve il belediyesindeki ölüm istatistiklerini açıklayarak, “Söz konusu 21 ilde 1 Mart 2020 – 31 Ekim 2021 tarihleri arasında COVID-19 ve bulaşıcı hastalık sebebiyle vefat eden yurttaşlarımızın sayısı 72 bin 827 olarak bulunmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından aynı tarih itibarıyla ölüm nedeni COVID-19 olarak bildirilenlerin 81 ildeki sayısı ise 70 bin 536’dır. 60 il eksik olduğu halde ölüm sayısı 2 binden fazla” açıklamasında bulundu.

CHP’li Akkuş İlgezdi, yalnızca 21 ilde COVID-19 ve/veya bulaşıcı hastalık nedeniyle ölenlerin sayısının Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye için bildirilen COVID-19 toplam ölüm sayısından 2 bin 291 kişi daha fazla olduğunu vurgulayarak, “Uzmanlar ülkemizde son bir yıl içinde COVID-19 hastalığı dışında, olağan dışı herhangi bulaşıcı hastalık ölümlerinin söz konusu olmadığını ifade ediyor” dedi.

2.1 KAT FAZLA ÖLÜM

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Türkiye’nin geri kalan 60 ilindeki COVID-19 ölüm eğiliminin bu 21 ilin ölüm hızında oyla eşdeğer olabileceği varsayıldığı bir projeksiyon yapılırsa Türkiye’de COVID-19 ölümlerinin Sağlık Bakanlığı’nın bildiriminden yaklaşık 2,1 kat daha fazla olacağını ortaya koyarak, “Gerçek COVİD-19 ölüm sayısı 149 bin 315 kişi olduğu tahmin ediliyor. Bu sayılar doğru olarak açıklanmış olsa ülkemizin ölüm sayılarına göre pandeminin en çok etkilediği dünyadaki 7. ülke olduğu anlaşılacaktır” dedi.

VAKADA 6. ÖLÜMDE 19 SIRA ALDATMACASI

Akkuş İlgezdi vakada Türkiye’nin dünyada 6. sırada olduğunu, ancak açıklanan eksik ölüm sayıları ile dünya ölüm sıralamasında 19. sırada yer aldığının altını çizerek, “Benzer toplam olgu sayıları olan İngiltere 142 bin, Rusya 249 bin ölüm bildirirken, ülkemizin 73 bin ölüm bildirmesi gerçekçi görünmemektedir. Ülkemizde pandeminin başından beri şeffaf ve doğru bir şekilde yönetilemediği açıktır. Bu raporda sözü edilen 21 ilin bulaşıcı hastalık ölüm sayıları izlemine bakıldığında 2021 yılının COVID-19 ölümleri açısından 2020 yılından daha kötü seyrettiği açık olarak görülmektedir” diye konuştu.

ŞEFFAF VERİLER AÇIKLANMIYOR

Ekim ayının sonu itibarıyla pandemide on dokuz aydan uzun bir zamanı geride bıraktığımızı hatırlatan Akkuş İlgezdi, “Sağlık Bakanlığı tarafından halen COVID-19 ölümlerinin yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalık, meslek, sosyal sınıf ve illere göre açıklanmaması nedeniyle ülkemize özgü risk etmenleri analiz edilememekte ve maalesef alınan önlemlerin etkisini bilimsel verilere dayalı olarak değerlendirme olanağı bulunmamaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan olgu ve ölüm sayılarının COVID-19 pandemisinin ülkemizdeki gerçek yükünü ortaya koymadığına ilişkin pandeminin başlangıcından bu yana öne sürülen iddialar, her geçen gün ortaya çıkan yeni kanıtlarla desteklenmektedir. COVID-19 pandemisi ülkemizde iyi yönetilememektedir ve açıkça görüldüğü gibi COVID-19 pandemisinin ülkemizdeki yükü Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerden çok daha ağırdır” dedi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER