Pazartesi, Mayıs 20, 2024

CHP’li Gök: “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin parlayan gözleri Türkiye gerçeklerini görmüyor”

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Döviz kurlarında istikrar ve güvenin sağlandığını ifade eden Nureddin Nebati’nin parlayan gözleri Türk Lirası’nın son bir yılda yüzde 44’ün üzerinde değer kaybettiğini görmemektedir” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, 9 Aralık 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Yeni ekonomik model” kapsamında uygulanan faiz indirimi sonrasında Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle maliyet hesaplarının büyük oranlarda değiştiğine dikkat çekmiş, kamu kurumları tarafından yapılacak 20 büyük yapım ihalesinin iptal olduğunu ifade etmiştir. Yanlış ekonomi politikalarının ülkeyi bir çıkmaza sürüklediğini belirten GÖK, iptal olan kamu ihalelerine, dövizle alınan borçların akıbetlerine ve Türk Lirası’nın değersizleşmesiyle halkın içerisine düştüğü buhrana ilişkin sorular yöneltmiştir.

CHP’li Gök’ün konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“11 Şubat 2022 tarihinde soru önergesine cevap veren Hazine ve Maliye Bakanı adeta başka bir evrenden bizlere seslenmiştir. İptal olan kamu ihalelerine ilişkin sorulara cevap vermeyerek topu ilgili idarelere atan Bakan Nebati, borçlanma stratejilerine Bakanlığın internet sitesinden ulaşılabileceğini ifade etmiştir. Döviz kurlarında istikrar ve güvenin sağlandığını ifade eden Nureddin Nebati’nin parlayan gözleri Türk Lirası’nın son bir yılda yüzde 44’ün üzerinde değer kaybettiğini görmemektedir. Üretim Odaklı İhracatı Önceleyen Türkiye Ekonomi Modeli ile istikrarlı yüksek büyüme oranları yakalanacağını, toplumun bütün kesimlerinin büyümeden pay alacağını iddia eden Bakanın parlayan gözleri sayısı 8 milyonu aşan geniş tanımlı işsizi görmemektedir. İşçi, memur ve emeklilerimizin maaşlarına yüksek oranda artış yapılarak yurttaşlarımızın enflasyondan korunduğunu savunan Bakanın parlayan gözleri yıllık yüzde 114’e ulaşan enflasyonun çalışanların ve emeklilerin maaş zamlarını çoktan yuttuğunu görmemektedir. Bir başka deyişle Bakan Nureddin Nebati’nin parlayan gözleri TÜİK’in yayınladığı yanlı rakamlardan ve Saray’dan görünenlerden başka bir şey görmemektedir”.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin cevaplaması istemiyle vermiş olduğu soru önergesi şu şekilde:

1. 2021 yılı Kasım ve Aralık aylarında iptal olan kamu ihalelerini, sözü geçen ihalelerin iptal sebepleri ile ortalama maliyetlerini açıklar mısınız?

2. 2021 yılı Kasım ve Aralık aylarında iptal olan kamu ihaleleri için yeniden ilana çıkılacak mıdır? Söz konusu ihalelerin maliyetlerinin hangi oranlarda yükseleceği öngörülmektedir?

3. 2021 yılı Kasım ve Aralık aylarında iptal olan kamu ihaleleri sebebiyle ortaya çıkan kamu zararını açıklar mısınız?

4. Yeni ekonomik model kapsamında uygulanan politikalar sonucu yüksek oranlarda artan özel sektörün ve kamunun döviz cinsinden borçlarının ödenmesi için izlenecek yol haritasını açıklar mısınız?

5. Yeni ekonomik model kapsamında uygulanan politikaların Türk Lirası’nı değersizleştirmesiyle halkımızın fakirleşmesi ve ortaya çıkan kamu zararının asgariye indirilmesi için ekonomi politikasında hangi değişikliklere gidilmesi planlanmaktadır?

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER